لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

استقبال کاخ سفید از انجام گفتگوهای غیرمستقیم با ایران در وین در مذاکرات هفته‌ آینده


جن ساکی سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید از انجام گفتگوهای غیرمستقیم با ایران در وین استقبال کرده و آن را یک گام ابتدایی در مسیری که بالقوه سازنده است می‌داند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه ۱۳ فروردین در کنفرانس خبری خود به برگزاری جلسه حضوری هفته آینده طرف های برجام در پایتخت اتریش اشاره کرد و گفت که آمریکا دیدگاه کاملا واقع‌بینانه‌ای به روند دیپلماتیک دارد و انتظار ندارد نشست وین منجر به مذاکرات مستقیم شود.

به گفته خانم ساکی، آمریکا می داند که این مسیر دیپلماتیک، طولانی است و به وجود موانع در آن واقع بین است.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «اتحادیه اروپا اعلام کرده است در چارچوب این گفتگو، کارگروه هایی تشکیل خواهد شد که هدف آنها ارائه گام هایی است که ایران برای بازگشت به پیروی کامل از برجام، و آمریکا نیز برای کاهش تحریم ها بر می دارند.»

روز جمعه نمایندگانی از اتحادیه اروپا از جمله جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، و همچنین نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا، و ایران شرکت داشتند.

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نخستین واکنش به نشست روز جمعه اعضای حاضر در توافق هسته‌ای با ایران، گفت ایالات متحده هرچند پیش بینی نمی‌کند که مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا انجام شود اما ایالات متحده آماده گفتگوی مستقیم با ایران است.

راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز ساعتی بعد از واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتر گفت: «گفت‌‌وگو‌ها با شرکای اروپایی، روسی، و چینی هفته آینده جهت بحث پیرامون آن چه ایران و ایالات متحده باید برای از سرگیری رعایت تعهدات برجام انجام دهند [برگزار می‌شود.] این گام نخست است. بحث‌هایی دشوار، اما در مسیر درست، در پیش رو است.»

از سوی دیگر، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان که اکثریت آن را دموکراتها تشکیل می دهند، روز جمعه در توئیتی آغاز گفتگوهای مجدد برجام در وین را یک «گام مهم» عنوان کرد. در این توئیت آمده: این یک مرحله مهم، اگرچه مقدماتی است. رویکرد دیپلماتیک سختگیرانه و هوشمند در هماهنگی نزدیک با متحدان اروپایی و شرکای منطقه ای ما بهترین راه برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای توسط ایران و بازگرداندن پیروی کامل به برجام است.

واکنش ایران به نشست امروز و احتمال دیدار ایران و آمریکا در وین

این در حالی است که پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته بود در نشست آینده دیداری میان ایران و آمریکا وجود نخواهد داشت و او چنین دیداری را «غیرضروری» خواند.

ساعتی بعد از اظهارنظر آقای ظریف، وب‌سایت خبری اکسیوس در آمریکا به نقل از منابع خود نوشت آمریکا و ایران در نشست هفته آینده در وین در دو اتاق جداگانه حضور خواهند یافت.

بعد از این نشست، اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که یک نشست مجازی با شرکت طرف های باقیمانده در توافق هسته ای برجام، روز جمعه ۱۳ فروردین، برگزار شد و قرار است جلسه ای درباره برجام هفته آینده به منظور روشن کردن تدابیر برداشتن تحریم ها و انجام اقدامات هسته ای، در وین ادامه یابد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اخیرا اعلام کرده بود که تهران برای احیای برجام «عجله‌ای» ندارد. او همچنین گفت ایران حاضر است به توافق اصلی برگردد در صورتی که آمریکا تحریم ها را به طور ملموس بردارد و تهران این امر را «راستی آزمایی» کند.

XS
SM
MD
LG