لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۰

فرماندار کالیفرنیا برای کرسی خالی کامالا هریس یک گزینه انتخاب کرد؛ نخستین سناتورلاتین‌تبار کالیفرنیا


آلکس پدیا، وزیر امور داخلی ایالت کالیفرنیا، در یک سخنرانی ویدیویی در مجمع ملی حزب دموکرات در سال ۲۰۲۰. آرشیو، ۲۰ اوت ۲۰۲۰
آلکس پدیا، وزیر امور داخلی ایالت کالیفرنیا، در یک سخنرانی ویدیویی در مجمع ملی حزب دموکرات در سال ۲۰۲۰. آرشیو، ۲۰ اوت ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ «گوِن نوسم»، فرماندار کالیفرنیا، «آلکس پدیا»، وزیر امور داخلی کالیفرنیا، را برای پر کردن کرسی کامالا هریس که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه گذشته به عنوان معاون ریاست جمهوری منتخب آمریکا انتخاب شد،‌ در سنا منصوب کرد. او تا سال ۲۰۲۲ سناتور کالیفرنیا خواهد بود و بعد انتخابات برای این کرسی برگزار می‌شود. آقای پدیا نخستین سناتور با تبار آمریکای لاتین از ایالت کالیفرنیا خواهد بود.

نوسم و پدیا روز سه شنبه در یک تماس ویدیویی که ابتدا به نظر احوالپرسی می آمد درباره فرزندشان و والدین مهاجر پدیا حرف زدند و سپس فرماندار کالیفرنیا، آقای پدیا را با آن چه یک «درخواست رسمی» خواند، شگفت زده کرد: «می توانید تصور کنید مادر شما چه فکر می کرد اگر الان از شما بخواهم سناتور بعدی ایالات متحده از ایالت بزرگ کالیفرنیا باشید؟»

پدیا ۴۷ ساله در حالی که احساساتی شده بود پاسخ داد: «مایه افتخار و تواضع من است.»

پدیا در توییت دیگری پس از اعلام این خبر عهد کرد «هر روز و هر لحظه برای قدرشناسی از این اعتماد و خدمت به همه کالیفرنیایی ها تلاش کند».

پدیا فعالیت سیاسی خود را با کار برای سناتور دموکرات دایان فاینستاین آغاز کرد، سپس رئیس شورای شهر لس آنجلس و سناتور مجلس ایالتی شد. او از سال ۲۰۱۵ وزیر امور داخلی ایالت کالیفرنیا بوده است.

والدین او مهاجران مکزیکی هستند و در لس آنجلس ازدواج کردند. مادر او در سال ۲۰۱۸ درگذشت.

نوسم در ویدیویی در یک توییت گفت انتصاب پدیا یک امر تاریخی است، اما پدیا بیشتر علاقه مند به تغییر تاریخ به خصوص برای مردان و زنان طبقه کارگری ایالت و کشور ما است.

XS
SM
MD
LG