لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

یک مقام ارشد ایالات متحده: جو بایدن نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج می‌کند


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

به گزارش سرویس انگلیسی «صدای آمریکا»، یک مقام ارشد دولت ایالات متحده روز سه شنبه ۲۴ فروردین گفت که تمامی نیروهای آمریکایی در افغانستان، تا تاریخ ۱۱ سپتامبر- بیستمین سالگرد حملات تروریستی به برج‌های مرکز تجارت جهانی و پنتاگون – از افغانستان خارج می شوند.

این مقام ارشد آمریکایی گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم گرفته است که پس از گذشت ۲۰ سال، بهترین مسير که به نفع منافع آمریکا است، پایان دادن به جنگ در افغانستان است تا آمریکا بتواند به تهدید جهانی به شکلی که امروز وجود دارد و نه به صورتی که دو دهه پیش بود، رسیدگی کند.

این مقام آمریکایی گفت که رئیس جمهوری آمریکا تصمیم خود درباره خروج نیروها را چهارشنبه اعلام می کند.

در همین حال، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز در گفتگو با خبرنگاران، تایید کرد که جو بایدن درباره برنامه خروج نیروها از افغانستان، چهارشنبه صحبت می کند. او گفت رئیس جمهوری آمریکا به طور پیوسته گفته است که افغانستان راه حل نظامی ندارد و ایالات متحده به مدت بسیار طولانی در آنجا بوده است. در پی سقوط طالبان در افغانستان، پیکارجویان طالبان سال‌ها است که با نیروهای دولت افغانستان در جنگ بوده‌اند.

مقام ارشد آمریکایی گفته است که ایالات متحده به تلاش های دیپلماتیک در روند صلح افغانستان ادامه می‌دهد.

تصمیم بایدن منجر به این می شود که ۳هزار نیروی آمریکایی فراتر از ضرب الاجل اول ماه مه که پیشتر در دوران ریاست جمهوری ترامپ میان واشنگتن و طالبان توافق شده بود، در افغانستان می‌مانند.

XS
SM
MD
LG