لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۷

رویترز: رئیس‌جمهوری افغانستان یک نقشه راه سه مرحله‌ای برای صلح با طالبان ارائه خواهد داد


اشرف غنی - آرشیو
اشرف غنی - آرشیو

خبرگزاری رویترز یکشنبه ١٥ فروردین، خبر از طرحی داد که اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، در نشست آتی دولت این کشور با گروه طالبان در ترکیه ارائه خواهد داد.

طرح آقای غنی که در برابر طرح واشنگتن مبنی بر ایجاد فوری یک سیستم حقوقی جدید در یک دولت موقت با مشارکت نمایندگان طالبان است، مشتمل بر سه مرحله است.

مرحله نخست شامل رسیدن به اجماع‌نظر بر سر یک توافق سیاسی و برقراری آتش‌بس تحت نظارت جامعه جهانی است.

طبق مرحله دوم، انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد و با برقراری یک «دولت صلح»، زمینه برای حرکت به سوی یک نظام سیاسی جدید فراهم می‌شود.

و در نهایت، ایجاد «چارچوبی مبتنی بر قانون اساسی، ادغام مجدد پناهندگان و توسعه» در مرحله سوم این طرح اجرا می‌شوند.

یک مقام ارشد دولت افغانستان به رویترز گفته است آقای غنی نقشه راهش را با طرف‌های خارجی درمیان گذاشته است.

هنوز زمان دقیق برگزاری نشت صلح در ترکیه مشخص نشده است اما چند منبع به رویترز گفته‌اند این نشست ممکن است طی دو هفته آتی برگزار شود.

واشینگتن با تشویق آنکارا به میزبانی این نشست، با همکاری سازمان ملل متحد، امیدوار است هرچه زودتر یک قرارداد صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان نهایی شود.

بر اساس توافق صلح ایالات متحده و طالبان در فوریه ٢٠٢٠، قرار است نیروهای آمریکایی تا ١ ماه مه ٢٠٢١(۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰) افغانستان را ترک کنند. با این وجود، پرزیدنت بایدن خروج تمامی نیروهای آمریکایی تا ١ مه را «دشوار» خوانده ودر عین حال افزوده است که تمدید مدت‌زمان ماندن آنها در افغانستان خیلی طولانی نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG