لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

برایان هوک: شورای امنیت باید به صدای کشورهایی که در خط مقدم رویارویی با تخاصم ایران هستند، گوش کند


برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، می‌گوید که اعضای شورای امنیت نباید قضاوت‌ خودشان را جایگزین قضاوت کسانی کنند که نزدیک به خطر هستند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در جریان جلسه‌ای مجازی که روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد توسط اتحاد علیه ایران هسته‌ای با موضوع انقضای تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر برگزار شد گفت: «شورای امنیت سازمان ملل که مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است، باید به کشورهایی مانند اعضای شورای همکاری خلیج [فارس]‌، که در خط مقدم رویارویی با تخاصم‌های ایران هستند، گوش کند.»

برایان هوک در مورد تصمیم شورای امنیت گفت: «بی‌تردید سازمان ملل متحد یک نهاد چندجانبه مهم است. ولی آن [سازمان] در مورد انقضای تحریم تسلیحاتی [ایران] مرتبط ‌ترین سازمان محسوب نمی‌شود. مرتبط‌ ترین سازمان بین‌المللی، شورای همکاری خلیج [فارس] است.»

آقای هوک گفت: «این چهارمین سالی است که شورای همکاری خلیج [فارس] درگیر یک شکاف دشوار است. و همه آن‌ها در ژوئن ۲۰۱۷، برای نخستین بار از زمان بروز این شکاف، گرد هم آمدند و درخواست کردند که شورای امنیت،‌ تحریم تسلیحاتی را تمدید کند. شورای امنیت سازمان ملل در قبال حفظ صلح و امنیت بین‌المللی مسئول است. آن‌ها باید به منطقه و به کشورهایی که در خط مقدم فعالیت‌های تجاوزگرانه ایران قرار دارند، گوش کنند و نباید قضاوت‌ خودشان را جایگزین قضاوت کسانی کنند که نزدیک به خطر هستند.»

آقای هوک افزود: «به نظر من این یک ناکامی بسیار بزرگ و یک شکست بزرگ برای شورای امنیت بود. این یک آزمایش مهم بود که شورای امنیت در آن ناکام ماند. من نمی‌دانم چه کسی در سال ۲۰۱۵ فکر کرده بود این که به رژیم ایران اجازه انقضای تحریم تسلیحاتی داده شود، ایده خوبی است. این رژیمی است که ۶۰۳ نیروی آمریکایی را در عراق کشت و به طور مستقیم، مسئول کشته شدن این نیروها در عراق بوده است. این رقم برابر با ۱۷ درصد تمامی تلفاتی است [که نیروهای آمریکایی در عراق متحمل شده‌اند.] چند برابر این تعداد نیز زخمی شده‌اند، و آسیب‌دیدگی بسیاری از آن‌ها دائمی است.»

برایان هوک: شورای امنیت سازمان ملل در قبال حفظ صلح و امنیت جهان مسئول است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

اتحاد علیه ایران هسته‌ای روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد جلسه‌ای مجازی را با هدف بررسی انقضای تحریم تسلیحاتی ایران برگزار کرد. در این جلسه برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، نورمن رول، کارشناس اطلاعات و امنیت حضور داشتند.

جو لیبرمن، سناتور سابق و از بنیانگذاران اتحاد علیه ایران هسته‌ای، هم در جلسه حاضر بود و مارک والاس، دیگر بنیانگذار اتحاد علیه ایران هسته‌ای، اجرای این جلسه را برعهده داشت.

تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر منقضی می‌شود و ایالات متحده آمریکا خواهان تمدید این تحریم تسلیحاتی است. تلاش آمریکا برای تمدید در شورای امنیت ناکام ماند و پرزیدنت ترامپ اعلام کرد مکانیسم بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را فعال می‌کند.

XS
SM
MD
LG