لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

پرزیدنت ترامپ در واکنش به عدم تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران: مکانیسم ماشه علیه ایران را فعال می‌کنیم


President Donald Trump speaks during a news conference at his Trump National Golf Club in Bedminster, N.J., Saturday, Aug. 15. (AP Photo/Susan Walsh)
President Donald Trump speaks during a news conference at his Trump National Golf Club in Bedminster, N.J., Saturday, Aug. 15. (AP Photo/Susan Walsh)

رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به عدم تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در شورای امنیت سازمان ملل گفت هفته آینده مکانیسم ماشه علیه ایران را فعال خواهیم کرد.

پرزیدنت ترامپ عصر روز شنبه ۲۵ مرداد به وقت آمریکا در یک کنفرانس خبری و در پاسخ به سوالی درباره عدم تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در شورای امنیت سازمان ملل گفت که ما انتظار چنین رایی را داشتیم و هفته آینده شاهد خواهید بود که مکانیسم ماشه علیه ایران را فعال خواهیم کرد.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت که «احتمالا» در نشست پیشنهادی ولادیمیر پوتین درباره ایران با حضور اعضای شورای امنیت شرکت نخواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر به توقیف چهار کشتی حامل نفت ایران به ونزوئلا اشاره کرد و گفت که رژیم ایران دیگر منابع کافی برای حمایت از تروریسم در اختیار ندارد.

عملکرد مکانیسم ماشه در توافق هسته‌ای به این صورت است که در صورت شکایت هر یک از کشورهای عضو برجام از تخلف یک عضو دیگر، روند رسیدگی به شکایت آغاز می شود و این شکایت در نهایت به شورای امنیت سازمان ملل می رسد. در صورت ارجاع به شورای امنیت، این خطر برای ایران وجود دارد که تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی دوباره بازگردند.

آمریکا بعد از خروج از برجام، تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را بازگرداند، اما تحریم‌های سازمان ملل از زمان توافق هسته‌ای برداشته شد.

XS
SM
MD
LG