لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

اختصاصی صدای آمریکا: واکنش کاخ سفید، پنتاگون، و وزارت خارجه ایالات متحده به همکاری نظامی عربستان و روسیه


یک عضو نیروی هوایی آمریکا نزدیک سامانه دفاعی پاتریوت در پایگاه هوایی الخرج در عربستان سعودی
یک عضو نیروی هوایی آمریکا نزدیک سامانه دفاعی پاتریوت در پایگاه هوایی الخرج در عربستان سعودی

دولت ایالات متحده در واکنش به امضای پیمان همکاری نظامی میان عربستان سعودی و روسیه ضمن تاکید بر پایبندی آمریکا به ادامه همکاری‌های دفاعی با سعودی، از متحدان خود خواست از هرگونه همکاری نزدیک نظامی با روسیه پرهیز کنند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در جلسه روز یکم سپتامبر، ۱۰ شهریور در پاسخ به خبرنگار صدای آمریکا در همین رابطه گفت: «ما با طیفی از شرکا، از جمله رهبران عربستان سعودی، در تماس هستیم. من شما را در رابطه با هرگونه گفت‌و‌گوهای جدید با آنها، به وزارت خارجه [آمریکا] ارجاع می‌دهم.»

متعاقب آن بخش فارسی صدای آمریکا خواستار واکنش وزارت خارجه در این مورد شد. یک سخنگوی وزارت خارجه در پاسخی کتبی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ما همچنان از همه شرکا و متحدان‌مان می‌خواهیم، همان‌گونه که ما در بخش ۲۳۱ قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم (کاتسا) روشن کرده‌ایم، از هرگونه مبادله عمده جدید با بخش دفاعی روسیه پرهیز کنند.»

این سخنگوی وزارت خارجه افزود: «ما از گزارش‌ها در مورد امضای توافق همکاری نظامی میان پادشاهی عربستان سعودی و فدراسیون روسیه آگاه هستیم. ایالات متحده و عربستان سعودی به رابطه نزدیک و پایدار در شراکت امنیتی ادامه می‌دهند. ما در گفت‌وگوی مداوم با شرکای عربستانی خود و افزایش تعهدمان برای کمک به دفاع از عربستان سعودی هستیم.»

سرهنگ دوم آنتون تی. سمرلاث، یکی از سخنگویان وزارت دفاع ایالات متحده،‌ پنتاگون، نیز در پاسخی کتبی در همین رابطه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «ایالات متحده و عربستان سعودی به شراکت نزدیک و پایدار امنیتی خود ادامه می‌دهند.»

وی همچنین با تایید وجود گفت‌وگوهای مستمر با شرکای سعودی، بر تعهد ایالات متحده نسبت به دفاع عربستان سعودی تاکید کرد و از متحدان ایالات متحده خواست «از هرگونه همکاری دفاعی با روسیه، پرهیز کنند.»

هفته پیش گزارش‌هایی مبنی بر امضاء تفاهم‌نامه همکاری نظامی میان عربستان سعودی و روسیه منتشر شد. سایت «دیفنس» در گزارشی تحلیلی نوشت این پیامی از سوی ریاض به واشنگتن است که عربستان همکاری‌های دفاعی خود را متنوع کرده و دیگر به آمریکا اکتفا نخواهد کرد.

خالد بن‌سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی، نیز روز ۲۴ اوت، دوم شهریور، در پیامی در توئیتر از امضاء یک توافق نظامی با وزارت دفاع روسیه خبر داد.

گزارش تحلیلی «دیفنس» می‌گوید عربستان سعودی از مدت‌ها پیش خواستار برنامه‌هایی نظامی است که انتقال آن‌ها برایشان سود داشته باشد.

دولت جو بایدن از زمان شروع و با انتشار عمومی گزارش اطلاعاتی آمریکا مربوط به قتل جمال خاشقجی، شاهد چالش‌هایی در رابطه با پادشاهی عربستان سعودی است.

این در حالی است که لوید آستین راهی خاورمیانه می‌شود و در جریان سفر خود به عربستان سعودی هم خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG