لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۱

واکنش‌ها به هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین؛ چرا مقامات جمهوری اسلامی «سکوت» کرده‌اند


تصویر منتشر شده از سوی گروه هکرها
تصویر منتشر شده از سوی گروه هکرها

هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین در ایران، واکنش‌هایی را در پی داشته است. برخی زندانیان سابق از تجربه‌های خود سخن گفته‌اند. برخی روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی نیز به سکوت رسانه‌های داخلی ایران و مقامات جمهوری اسلامی نسبت به این خبر، واکنش نشان داده‌اند و برخی نیز گفته‌اند که منتظر افشای اطلاعات بیشتر هستند.

یکی از ویدئوهای منتشرشده نشان می‌دهد که گروه هکری «عدالت علی» در این حمله سایبری هشداری را بر روی نمایشگرهای اتاق کنترل زندان اوین ثبت می‌کند که نوشته است: «زندان اوین لکه ننگی بر عمامه سیاه و ریش سفید رئیسی. اعتراضات سراسری تا آزادی زندانیان سیاسی.»

گروهی با عنوان «تپندگان» روز شنبه ۳۰ مرداد در ایمیلی به صدای آمریکا با بیان این که گروه «عدالت علی» زندان اوین را هک کرده است، اعلام کرد «عدالت علی» برای نشان دادن اعتراض خود و افشای «ظلم و ستمی که به زندانیان» سیاسی روا داشته می‌شود دوربین‌های زندان اوین را هک کرده است و به مدارکی از داخل این زندان از جمله «عکس‌هایی از اتاق کنترل زندان، بندها و اتاق‌های زندانیان، پرونده‌های زندانیان سیاسی و مدارک محرمانه زندان اوین» دست یافته است.

علاوه بر این، خبرگزاری آسوشیتدپرس پیامی از هکرها منتشر کرده که می‌گویند: «ما می‌خواهیم جهان صدای ما را برای آزادی همه زندانیان سیاسی بشنود.»

چهار زندانی سابق محبوس در اوین و همچنین یک فعال حقوق بشر ایرانی در خارج از کشور به آسوشیتدپرس گفته‌اند که ویدئوهای منتشرشده از سوی این گروه هکری، مشابه بخش‌هایی از مجموعه زندان اوین در شمال تهران است. این خبرگزاری همچنین نوشته است که این ویدئوها با برخی از تصاویری که پیشتر برخی از روزنامه‌نگاران گرفته‌اند و با عکس‌های ماهواره‌ای از این زندان، مطابقت دارد.

  • واکنش‌ها به هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین

احمدرضا حائری، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق نوشته است: «حال فرض بگیر یک دولت خارجی پشت هک دوربین‌های نظارتی زندان اوین بوده، چه فرقی دارد وقتی آن‌چه نشان داده شد، نقض فاحش حقوق بشر و مایه شرم‌ساری قوه قضاییه است؟!»

مسعود فرزانه، که خود را وکیل دادگستری معرفی کرده، با دیدن ویدئوهای منتشرشده از هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین، نوشته است: «ما شنیده بودیم و انتقاد کردیم، اما شنیدن کی بود مانند دیدن.»

او همچنین گفته است: «هک شدن دوربین‌های زندان اوین و لو رفتن صحنه‌های دلخراش از درون زندان بار دیگر ثابت کرد که بهترین دوستان قوه قضاییه منتقدان جدی‌اش هستند نه بادمجان دور قاب چین‌ها.»

یک کاربر با نام حسین اقبالی که مطالبی در حمایت از جمهوری اسلامی نیز در توئیتر منتشر می‌کند، با اشاره به گزارش صدای آمریکا از هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین، از مقامات قضایی پرسیده است: «آقای رئیس سازمان زندان‌ها! قصه هک شدن دوربین‌های زندان اوین که شبکه «وی‌اوای» منتشر کرده چیست؟

علیرضا افشار که خود را رزمنده و جانباز و وطن پرست معرفی کرده، با اشاره به سکوت مقامات جمهوری اسلامی گفته است: «این جریان هک شدن دوربین‌های زندان اوین، در سکوت خیلی معنا دارد؛ دوران تازه‌ای آغاز شده! دوران پایان نظام حاکم! برای همین است که از اینترنت وحشت دارند.»

یک کاربر نیز با انتشار عکسی از یک مقام ارشد زندان اوین، نوشته است: «فردی که در ویدئوی منتشرشده از گروه عدالت علی به دوربین نگاه می‌کند، "حمید محمدی" مدیرکل بازداشتگاه اوین است. تنها کاری که از دستش آمد، همین نگاه کردن به دوربینی بود که آن هم هک شده بود.»

زهرا فکرانه، خبرنگار، گفته است: «نزدیک ۲۴ ساعت از خبر هک شدن دوربین‌های محرمانه و امنیتی زندان اوین می‌گذرد، هیچ خبری از تکذیبیه ... یا تاییدیه نیست. چرا رسانه‌ای که تا دیروز از ترک دیوار دانشگاه پیام نور در آبیک گزارش می‌داد، امروز هیچ حرفی راجع به اطلاعات لو رفته ندارد؟»

مهدی افشارزاده، خبرنگار آزاد نیز در بخشی از توییتش نوشته است: «جمهوری اسلامی تاکنون درباره هک دوربین‌های زندان اوین و سامانه راهور، سکوت کرده است!»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG