لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

شرایط ویروس کرونا در تهران وخیم‌تر شد؛ روایت یک زندانی از شیوع کرونا در بند زنان زندان اوین


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

آخرین اخبار در مورد بحران ویروس کرونا در ایران حاکی از این است که شمار تلفات روزانه در تهران از مرز یکصد نفر عبور کرد و احتمال دارد ممنوعیت‌های رفت و آمد برای تهران و کرج در نظر گرفته شود. یکی از زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین هم در گفت‌وگویی تلفنی از شرایط نامناسب و بی‌توجهی به شیوع کرونا در زندان، خبر داد.

آخرین آمار وضعیت کرونا در ایران حاکی است که در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۵ تن جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری بر اساس آمار رسمی دولت، به ۸۷ هزار و ۱۶۱ نفر رسیده است.

در یک گفت‌وگوی تلفنی و از درون بند زنان زندانیان سیاسی گزارش شد زندانیان با وضعیت نامناسبی روبرو هستند و به امکانات مناسب دسترسی ندارند. عالیه مطلب‌زاده، خبرنگار عکاس و فعال حقوق زنان زندانی در گفت‌وگویی تلفنی با همسرش صدرا عبداللهی از وضعیت بحرانی دورن بند خبر داد.

عاليه مطلب‌زاده همچنین گفت اگر کسی حالش بد بشود، فقط او را به بهداری برده، سرم می‌زنند و بازمی‌گردانند و وضعیت بند به هم خورده است.

او افزود: «ببین، اوضاع این جا این قدر بد است، که فقط همین چیزها رو کم داشتیم. اوضاع خیلی بد است و هیچ‌کس رسیدگی نمی‌کند. الان هرکی هرکی شده؛ در بند، نظافت نمی‌شود دراین وضعیت بی‌بهداشتی کرونا هیچ‌کس کار نمی‌کند. سرویس‌ها، آشپزخانه، ‌اتاق‌ها کثیف است هرروز هم یک ماجرا و یک دعوایی است.»

در تهران، محسن هاشمی رئیس شورای شهر، اعلام کرد مرز تلفات ویروس کرونا در تهران از مرز یکصد نفر گذشته و وزیر کشور جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده با توجه به تعطیلی سه روزه آخر هفته، دو روز دیگر به آن در تهران و کرج اضافه شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفت: «یکی از پیشنهادها این بود که با توجه به تعطیلی سه روز آخر هفته، ما بتوانیم دو یا سه روز دیگر را مجوز بگیریم از ستاد و یک تعطیلی را در تهران و کرج داشته باشیم که این منوط به مجوز ستاد است و تهران و کرج با توجه به شرایط ویژه‌شان و با توجه به میزان ترددی که به تهران و کرج و از تهران و کرج هست، این شاید بتواند کمک کند.»

یک کارشناس شرکت دارویی «برکت» و در مورد گزارش‌هایی که پیشتر در مورد کنار گذاشته شدن برخی از واکسن‌های تولیدی منتشر شده بود گفت یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد واکسن از چرخه تولید و به دلیل برخوردار نبودن از استاندارد لازم، کنار گذاشته شدند. اصغر عبدلی همچنین گزارش‌ها در مورد کمبود مواد اولیه را «شایعه»‌ دانست و افزود مواد اولیه موردنیاز برای تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا آماده و فراهم است.

XS
SM
MD
LG