لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

دوربین‌های امنیتی زندان اوین توسط «عدالت علی» هک شدند


تصویر منتشر شده از سوی گروه هکرها
تصویر منتشر شده از سوی گروه هکرها

گزارش‌ها حاکی از هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین توسط یک گره هکری به نام «عدالت علی» است.

این گروه هکری در یکی از ویدیوهایی که منتشر کرده، هشدار حمله سایبری خود را روی نمایشگرهای اتاق کنترل این زندان به نمایش گذاشت است که روی آن نوشته شده است: «زندان اوین لکه ننگی بر عمامه سیاه و ریش سفید رئیسی. اعتراضات سراسری تا آزادی زندانیان سیاسی.»

این گروه تصاویری از داخل زندان اوین را هم به نمایش گذاشته است.

در همین زمینه گروهی با عنوان «تپندگان» روز شنبه ۳۰ مرداد در ایمیلی به صدای آمریکا با بیان اینکه گروه «عدالت علی» زندان اوین را هک کرده است اعلام کرد «عدالت علی» برای نشان دادن اعتراض خود و افشای «ظلم و ستمی که به زندانیان به اصطلاح سیاسی روا داشته می‌شود» دوربین‌های زندان اوین را هک کرده است و به مدارکی از داخل این زندان از جمله «عکس‌هایی از اتاق کنترل زندان، بندها و اتاق‌های زندانیان، پرونده‌های زندانیان سیاسی و مدارک محرمانه زندان اوین» دست یافته است.

گروه تپندگان در ایمیل خود به صدای آمریکا نوشته است: «با این افشاگری قاطعانه به رئیسی می‌گوییم که ما به اعتراضات مان ادامه داده و همچنان به افشای ظلم و ستمی که وی و رژیم به مردم روا می دارند ادامه خواهیم داد.»

رسانه‌های ایران ماه گذشته از حمله سایبری به سیستم کامپیوتری شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خبر دادند که بر اثر آن فعالیت سفرهای متعدد قطار در صدها خط راه‌آهن ایران لغو شد یا به تعویق افتاد.

هفته پیش، یک روزنامه اسرائیلی به نقل از یک شرکت آمریکایی اعلام کرد حمله سایبری به راه‌آهن ایران را نه اسرائیل، بلکه یک گروه غیردولتی مخالف جمهوری اسلامی به نام ایندرا ترتیب داده بود.

به نوشته جروزالم پست،‌ شرکت فناوری نرم‌افزار «چک پوینت» گروه ایندرا را عامل ارسال پیام‌های غیرمعمول از طریق تابلو‌های اطلاعات شرکت راه آهن معرفی کرد که روز جمعه ‍۱۸ تیرماه (۹ ژوئیه) منجر به بهم ریختن برنامه‌های سفر در سیستم حمل‌ونقل سراسری ریلی ایران شد.

چک پوینت حمله سایبری به راه آهن ایران را نمونه اختلال بزرگی دانست که یک گروه منفرد و غیر دولتی می‌تواند در ساختارهای زیربنائی یک کشور به وجود بیاورد.

XS
SM
MD
LG