لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۷

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: در مذاکرات با ایران، به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تازه‌ترین اظهارنظر درباره مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران درباره بازگشت به برجام، گفت که پیشرفت‌هایی حاصل شده اما هنوز اختلافاتی وجود دارد که باید رفع شود.

جیک سالیوان که چهارشنبه شب یک اردیبهشت با کریستین امانپور مجری تلویزیون سی‌ان‌ان گفت‌وگو می‌کرد، گفت «ما به پیشرفت‌هایی دست یافته‌ایم اما اختلافاتی نیز وجود دارند که باید برطرف شوند.»

وی همچنین گفت که در نهایت در صورت بازگشت ایران به تعهداتش براساس توافق‌ هسته‌ای، ایالات متحده هم همانطور که از ابتدای دولت بایدن گفته شد، بر بازگشت به برجام متعهد است.

آقای سالیوان درباره جزئیات مذاکرات غیر مستقیم با ایران گفت که این مذاکرات دو بخش دارد. بخش اول اینکه آمریکا چه تحریم‌هایی را بر می‌دارد و در ازای آن، ایران چه تعهداتی که باید به آن ملزم باشد را دنبال خواهد کرد. وی همچنین گفت که موضوع دوم، ترتیب روند اقدامات دو طرف است. به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اکنون دو طرف درباره موضوع کلی و اساسی تمرکز کرده‌اند و سپس می‌خواهند درباره روند و ترتیب اقدامات بحث کنند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرد که تا آمریکا مطمئن نشود که ایران به تعهدات توافق هسته‌ای باز می‌گردد، اقدامی نخواهد کرد.

آقای سالیوان که خود در زمان توافق سال ۲۰۱۵ از دست‌اندرکاران تیم مذاکره‌کننده ایالات متحده بود، درباره روند مذاکرات اخیر در وین گفت که در این مذاکرات غیر مستقیم، شرکای ایالات متحده بعد از نشست مقابل ایران، درباره هر دو موضوع بازگشت ایران به پایبندی‌های برجام و روند رفع تحریم‌ها گفتگو می‌کنند و سپس به اتاق دیگر رفته و با مذاکره‌کنندگان آمریکایی گفتگو می‌کنند. این رفت و برگشت ادامه داشته اشت.

پیشتر، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه اول اردیبهشت در پاسخ به سخنان خبرنگاری که به نقل از دیپلمات‌های غربی می‌گفت مذاکرات با ایران ظاهرا با موفقیت پیش می رود و شاید به دو یا سه دور دیگر مذاکره برای رسیدن به نوعی توافق نیاز است، گفت که در این مرحله نمی توان اهداف بلندپروازانه‌ای در خصوص زمان بندی به نتیجه رسیدن مذاکرات تعیین کرد که آیا دو هفته دیگر یا ده هفته دیگر مذاکرات به نتیجه می‌رسد.

پیش از این، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز ضمن ابراز رضایت از نتیجه نشست روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین کمیسیون مشترک توافق هسته ای با ایران در وین، گفته بود هنوز راهی طولانی پیش رو است.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. در این راستا و در هفته‌های گذشته در وین، مذاکراتی میان اعضای برجام و بدون مذاکره مسقتیم ایران و آمریکا، برای بازگشت ایالات متحده به برجام انجام شده است.

XS
SM
MD
LG