لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

«بت بات» رباتی که مانند خفاش پرواز می کند


ربات پرنده «بت بات»
ربات پرنده «بت بات»

محققان، ربات پرنده جدیدی ساخته اند که تنها دو بال دارد و می تواند مانند خفاش پرواز کند.

این ربات پرنده که «بت بات» (Bat Bot) نام گرفته، بر خلاف پهپادها می تواند در فضاهایی پر از مانع، همچون داخل ساختمان یا جنگل، مانور داده و در صورت لزوم با سرعت مسیر خود را تغییر داده و یا دور بزنند. به همین خاطر این ربات پرنده به ربات خفاش معروف شده است.

بنا به گزارش وبسایت اخبار علمی، ساینس نیوز، «بت بات» رباتی سبک است که بالهای آن از لایه نازکی از ماده سیلیکن ساخته شده که به بدنه ای متشکل از الیاف کربن متصل شده اند.

سث هاچینسون، متخصص ربات از دانشگاه ایلینوی و یکی از نویسندگان تحقیقات پروژه «بت بات» می گوید اغلب ربات های پرنده، همچون پهپادها، چندان چابک نیستند و شرایط بادی آنها را فلج می کند. بر خلاف اینها، بت بات می تواند با بالهای انعطاف‌پذیر خود بر این شرایط غلبه کرده و قابلیت های بیشتری از خود نشان دهد.

سون جو چانگ، مهندس هوا-فضا از دانشگاه Caltech و یکی دیگر از محققان این پروژه می گوید «بت بات» رویای صنعت ربات های پرنده است.

به گفته چانگ، بت بات با وزنی ۹۳ گرمی و پهنای بال ۴۷ سانتیمتری، تقریبا به اندازه یک خفاش میوه‌خوار مصری است.

بر روی «بت بات» یک کامپیوتر کوچک تعبیه شده است و حسگرهای متعدد به آن اجازه می دهند حرکات خود را آنا و با توجه به محیط اطراف تنظیم کند.

محققان این پروژه می گویند مرحله بعدی، طراحی یک تور ویژه برای فرود بت بات است چراکه ضربه شدید می تواند در دستگاه های الکترونیک آن اختلال ایجاد کند.

هدف نهایی این است که بت بات بتوانند مانند پرنده بر روی زمین بنشیند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG