لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

پنتاگون قرارداد خرید ۹۰ فروند جت F-35 را امضا کرد


وزارت دفاع آمریکا و شرکت تجهیزات نظامی «لاکهید مارتین» قراردادی ۸.۵ میلیارد دلاری برای ساخت ۹۰ فروند جت F-35 امضا کردند.

بنا به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، قرارداد جدید میان وزارت دفاع و شرکت «لاکهید مارتین»، ارزانترین قراردادی است که تا کنون برای جت های F-35 امضا شده است. بنا به این قرارداد بی سابقه، هزینه تولید هر فروند جت F-35 که در گذشته ۱۰۲ میلیون دلار بوده، در قرارداد جدید به ۹۵ میلیون دلار کاهش یافته است که در کل به ۷۲۸ میلیون دلار پس‌انداز برای پنتاگون منجر شده است.

پرزیدنت ترامپ نیز روز دوشنبه گذشته گفته بود موفق شده مبلغ قرارداد جدید برای جت های F-35 را بیش از ۶۰۰ میلیون دلار کاهش دهد. این در حالی است که قرارداد جدید ۷۲۸ میلیون دلار، یعنی بیش از تخمین آقای ترامپ، ارزان تر تمام شده است.

شرکت لاکهید مارتین در بیانیه ای گفته است «دخالت مستقیم پرزیدنت ترامپ در برنامه جت های F-35 به مذاکرات سرعت داد و کمک کرد تا هزینه ها را پایین تر بیاوریم.»

سی‌ان‌بی‌سی می نویسد هزینه تولید هر جت با توجه به افزایش تعداد کل سفارش، کاهش می یابد، و تحلیلگران صنعت دفاع معتقدند تخفیفی که مورد ستایش آقای ترامپ قرار گرفته، همچنین نتیجه مذاکرات چند ماهه میان مقامات پنتاگون و شرکت لاکهید مارتین بوده است.

«لاکهید مارتین» یک شرکت هوا-فضا، تجهیزات نظامی، و امنیت اطلاعات آمریکا است و یکی از بزرگترین پیمانکاران صنایع جنگ‌افزاری در آمریکا محسوب می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG