لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

مجلس نمایندگان آمریکا معافیت لازم را برای تصدی ژنرال متیس به وزارت دفاع تصویب کرد


مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه معافیتی را تصویب کرد که راه ژنرال بازنشسته جیمز متیس برای تصدی وزارت دفاع را هموار می کند.

مجلس نمایندگان با ۲۶۸ رای موافق در مقابل ۱۵۱ مخالف، این معافیت را تصویب کرد. تمامی آرای منفی غیر از یک رای، از سوی نمایندگان دموکرات بود.

پیشتر در روز پنجشنبه سنای آمریکا به اتفاق آرا همین معافیت را تصویب کرده بود. این معافیت باید به امضای ریاست جمهوری برسد.

کاخ سفید روز جمعه گفت در صورتی که این امر به تصویب کنگره برسد، باراک اوباما قبل از ترک کاخ سفید آن را امضا خواهد کرد.

طبق قانون وزیر دفاع آمریکا باید هفت سال از خدمت نظامی به دور باشد. آقای متیس سه سال و نیم پیش در سال ۲۰۱۳ بازنشسته شد و برای معافیت از این قانون به رای سنا نیاز داشت. با رای فوق ژنرال متیس یک گام به دفتر ریاست پنتاگون نزدیک شد.

ژنرال متیس گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای وزارت دفاع آمریکا، روز پنجشنبه ۱۲ ژانویه در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا حضور یافت و در جلسه ای طولانی که از صبح تا عصر ادامه یافت، به پرسش های سناتورها پاسخ داد.

در آغاز این نشست ژنرال متیس در سخنان خود درباره توافق اتمی ایران گفت: «آمریکا باید به توافق اتمی ایران متعهد بماند حتی اگر این توافق ناکامل باشد. وقتی آمریکا قول می دهد ما باید به آن متعهد بمانیم و با متحدانمان همکاری کنیم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG