لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

ناتو و اتحادیه اروپا از گروه ۷ خواستار تقویت دفاع هوایی اوکراین و گسترش تحریم‌های جمهوری اسلامی شدند


وزیران امور خارجه کشورهای عضو «گروه هفت» در جزیره کاپری، ایتالیا - ۳۰ فروردین ۱۴۰۳
وزیران امور خارجه کشورهای عضو «گروه هفت» در جزیره کاپری، ایتالیا - ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

سران ناتو و اتحادیه اروپا از اعضای «گروه هفت» می‌خواهند به‌سرعت سامانه‌های دفاع هوایی و توپخانه بیشتری به اوکراین تحویل دهند و با توجه به حمایت حکومت ایران از جنگ روسیه در اوکراین و تنش‌های جاری در خاورمیانه، تحریم‌های جمهوری اسلامی را گسترش دهند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد‌پرس، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این درخواست را در اظهاراتی جداگانه درباره جنگ اوکراین در نشست روز پنجشنبه وزیران خارجه کشورهای عضو گروه هفت در جزیره کاپری ایتالیا مطرح کردند.

آنها در سخنرانی‌های خود، علاوه بر تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، به افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه در پی حمله بی‌سابقه و مستقیم جمهوری اسلامی به اسرائیل نیز پرداختند؛ به‌ویژه نقش حکومت ایران در حمایت از گروه فلسطینی حماس و حمله شنبه گذشته‌اش به اسرائیل.

جوزپ بورل در حاشیه نشست به خبرنگاران گفت: «بدون سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت بیشتر برای محافظت در برابر حملات روسیه، شبکه برق اوکراین از بین خواهد رفت و هیچ کشوری نمی‌تواند بدون داشتن برق در خانه‌ها و در کارخانه‌ها، در خط مقدم جبهه مبارزه کند.»

در ادامه ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، از نشانه‌هایی سخن گفت که کنگره آمریکا به زودی بسته ۶۱ میلیارد دلاری کمک به اوکراین را تایید خواهد کرد؛ کمکی که بخش عمده آن صرف خرید جنگ‌افزار و مهمات از تولیدکنندگان دفاعی ایالات متحده می‌شود.

آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا، نخستین سخنرانی خود را با درخواست دور تازه‌ای از تحریم‌های این بلوک اروپایی علیه جمهوری اسلامی، به‌دلیل حمله هوایی مستقیم شنبه شب گذشته به اسرائیل آغاز کرد و خواستار «اقدام قاطع اروپا» در برابر حکومت ایران شد.

پیش‌تر سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پایان نشست خود در بروکسل، که برای بررسی نحوه پاسخگویی به حمله پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی به اسرائیل و گسترش تحریم‌ها علیه تهران برگزار شد، از اعمال تحریم‌های بیشتر بر حکومت ایران حمایت کردند.

کاخ سفید نیز اعلام کرده است با گروه هفت و سایر متحدان، برای طراحی پاسخی جامع به جمهوری اسلامی همکاری می‌کند و از تحریم‌های تازه علیه برنامه‌های موشکی و پهپادی تهران، همراه با تحریم‌های اضافی علیه نهادهای حامی سپاه پاسداران و وزارت دفاع خبر داد.

ایالات متحده و بریتانیا، روز پنجشنبه در اقدامی هماهنگ، تحریم‌های تازه‌ای را علیه صنایع پهپادی جمهوری اسلامی اعلام کردند؛ تحریم‌هایی که شانزده فرد و دو نهاد جمهوری اسلامی را در ارتباط با ساخت موتورهای پهپادهای مورد استفاده سپاه پاسداران، هدف قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG