لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

اعتراضات معیشتی در ایران؛ چند معترض با حمله مأموران به تجمع بازنشستگان در تهران بازداشت شدند


اعتراضات بازنشستگان، کرمانشاه، سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
اعتراضات بازنشستگان، کرمانشاه، سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

اعتراضات معیشتی در ایران با تجمع بازنشستگان کشوری، مخابرات، و تأمین اجتماعی در کرمانشاه، و همچنین اعتراض بازنشستگان بانک ملت در تهران که چند تن از آنان با حمله مأموران بازداشت شدند، ادامه یافت.

بر اساس گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، شماری از بازنشستگان کشوری، مخابرات، و تأمین اجتماعی روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد در اعتراض به وضعیت معیشت و رسیدگی نشدن به مطالباتشان در مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در کرمانشاه تجمع کردند.

معترضان بازنشسته در این تجمع، پلاکاردهایی حاوی شعارهایی از جمله «هم مجلس، هم دولت، دروغ می‌گن به ملت»، «کشوری، لشکری، تأمین اجتماعی، اتحاد اتحاد»، «معیشت و درمان، نابودتر از هر زمان»، «معیشت منزلت، حق مسلم ماست» به وضعیت معیشتی و رفاهی بازنشستگان اعتراض کردند.

تجمع اعتراضی مشترک بازنشستگان در کرمانشاه: «از پا نمی نشینیم»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

آنها همچنین با دعوت از شهروندان دیگر برای پیوستن به این اعتراض، شعار دادند: «درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید.»


هم‌زمان، گروهی از بازنشستگان بانک ملت که در اعتراض به رسیدگی نشدن به مطالباتشان مقابل ساختمان مرکزی این بانک در تهران تجمع کرده بودند، با حمله مأموران نیروی انتظامی مواجه شدند.

تجمع این بازنشستگان، با دخالت مأموران به خشونت کشیده شد و چند تن از معترضان بازنشسته بازداشت شدند و به کلانتری عباس‌آباد انتقال یافتند.

به گفته یکی از این معترضان، مأموران حکومتی «با زشت‌ترین و شنیع‌ترین حالت» بازنشستگانی را که ۳۰ سال خدمت کرده و اکنون به صورت مسالمت‌آمیز خواهان پیگیری حق و حقوق خود هستند، بازداشت کردند. در این گزارش نام دو تن از بازنشستگان بازداشت شده «کریمیان و بینایی» عنوان شده است.

برهم زدن تجمع و بازداشت تعدادی از بازنشستگان معترض بانک ملت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

اعتراضات معیشتی در ایران در حالی ادامه دارد که منابع خبری اعلام کرده‌اند دولت جمهوری اسلامی نه‌تنها در مهار تورم موفق نبوده، بلکه رکورد ۸۰ ساله نرخ تورم شکسته شده و به بالای ۵۲ درصد رسیده است.

بر اساس مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار متاهل و دارای فرزند، با حدود دو میلیون تومان افزایش، امسال در حدود ۱۱ میلیون تومان است. اما این دستمزد به کارگرانی که مشمول قانون کار نیستند، پرداخت نمی‌شود.

در روزهای گذشته جمشید اسدی، اقتصاددان، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا با تأکید بر این که خط فقر در ایران در حال رشد است، نبود سرمایه را مانع اصلی تولید در کشور دانسته است.

XS
SM
MD
LG