لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

ادامه سرکوب آزادی بیان در ایران؛ یک عضو کانون نویسندگان ایران به تحمل زندان بلندمدت محکوم شد


آرش گنجی، مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران
آرش گنجی، مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران

آرش گنجی، مترجم و منشی هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

ناصر زرافشان، وکیل مدافع آرش گنجی، در رابطه با حکم صادره به صدای آمریکا گفت که اتهامات عنوان شده در پرونده موکلش هیچ ارتباطی به مضمون پرونده ندارد.

به گفته آقای زرافشان، حکم ۱۱ سال زندان آقای گنجی روز سه‌شنبه ۹ دی ماه توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عمو‌زاد به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی/ خارجی کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت و همکاری با یکی از گروه‌های مخالف نظام» صادر و روز چهارشنبه ۱۰ دی ماه ابلاغ شده است.

آقای زرافشان گفت که‌ این حکم قطعی نیست و قرار است طی روزهای آینده ضمن اعتراض به آن، تجدیدنظرخواهی شود. وی افزود،‌ در صورت تایید مجدد حکم و بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، پنج سال از حکم صادره به عنوان اشد مجازات به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

وکیل این عضو کانون نویسندگان ایران به صدای آمریکا گفت: «این اتهامات در حالی به موکل من نسبت داده شده است که پرونده او متهم دیگری ندارد و به هیچ عنوان نمی‌توان اتهام اجتماع و تبانی را به یک فرد نسبت داد، زیرا صراحتا در نص قانون آمده است که لازمه اجتماع، دو یا چند نفر است.»

این وکیل دادگستری در ادامه گفت که ‌مصداق اتهامات عنوان شده ترجمه کتابی است که در رابطه با روژاوا و همدلی با جنبش مردم کرد در سوریه است. آقای زرافشان افزود: «مردم در مقطعی که جریانات کُرد با داعش می‌جنگیدن با جنبش مردم کُرد در سوریه هم‌دلی داشتند و صرفاً برای همدلی با یک حرکت نمی‌توان اتهام عضویت و همکاری با یکی از گروه‌های مخالف نظام را نسبت داد.»

آقای زرافشان می‌گوید،‌ سه اتهام وارد شده به موکل او هیچ ارتباطی به مضمون پرونده ندارد و در جلسه دادگاه که روز دوشنبه ۸ دی ماه برگزار شده است هیچ توجهی به این موضوع نشده است. او گفت: «منطق و قانون در دادگاه‌های ایران حاکم نیست و آن چه که ضابطین تشکیل دهنده پرونده دیکته می‌کنند در این دادگاه‌ها به عنوان حکم در می‌آید.»

این وکیل دادگستری به صدای آمریکا گفت که‌ آرش گنجی که روز یکم دی ماه ۱۳۹۸ بازداشت شده بود، پس از چهار هفته با تأمین قرار وثیقه‌ ۴۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

نخستین جلسه‌ دادگاه آقای گنجی در تاریخ ۲۵ خرداد ماه به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد. در آن جلسه و وثیقه او به ۳ میلیارد تومان افزایش یافت؛ ‌افزایش وثیقه‌ای که منجر به بازداشت مجدد و بازگشت او به زندان اوین شد. این عضو کانون نویسندگان ایران نهایتا روز ۳۱ خرداد با تودیع وثیقه بار دیگر موقتاً و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اوین آزاد شد.

این اولین بار نیست که اعضای کانون نویسندگان ایران بازداشت و به احکام طولانی مدت محکوم می‌شوند. رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین، و کیوان باژن، سه عضو دیگر این کانون، نیز در زندان به سر می‌برند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز حکومت جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، و نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات، توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG