لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

انجمن قلم آمریکا خواستار آزادی فوری «آتنا فرقدانی» کاریکاتوریست ایرانی شد


آتنا فرقدانی نقاش، کاریکاتوریست و زندانی سیاسی
آتنا فرقدانی نقاش، کاریکاتوریست و زندانی سیاسی

انجمن قلم آمریکا با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت آتنا فرقدانی کاریکاتوریست ایرانی، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شد.

این انجمن با اعلام اینکه خانم فرقدانی پس از انتشار یک کاریکاتور طنز در اینستاگرامش ، هفدهم خرداد به دادسرای اوین در تهران احضار و بازداشت شد در بیانیه خود نوشت:«کاریکاتوریست‌ها نباید به‌خاطر بیان خلاقانه‌شان مورد آزار و اذیت قرار گیرند.»

انجمن قلم آمریکا در ادامه با ابراز نگرانی عمیق درباره حال و وضعیت آتنا فرقدانی تاکید کرد: «دستگیری خودسرانه او نشان‌دهنده حملات توهین‌آمیز فزاینده مقامات ایرانی به هنرمندان، روزنامه‌نگاران و فعالان دموکراسی‌خواه است و بی‌اطلاعی در مورد چرایی دستگیری فرقدانی نشان دیگری از بی‌اعتنایی مطلق مقامات جمهوری اسلامی به حاکمیت قانون و همچنین بیانگر فعالیت بی‌پایان آنها برای هدف قرار دادن و ارعاب هنرمندان در سکوت است.»

آتنا فرقدانی مردادماه ۱۳۹۳ به اتهام «فعالیت علیه نظام»، «توهین به نمایندگان مجلس از طریق کشیدن کاریکاتور» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد.دو سال بعد، دادگاه تجدیدنظر حکم وی را به ۱۸ ماه حبس کاهش داد و در نهایت آتنا فرقدانی در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵، از زندان اوین آزاد شد.

علت دستگیری او، کاریکاتوری بود که نمایندگان مجلس جمهوری اسلامی را به صورت میمون و بز در اعتراض به دو لایحه «عقیم‌سازی داوطلبانه» و «جلوگیری از دسترسی به ابزار پیشگیری از بارداری» نشان می‌داد.

بر اساس اعلام انجمن قلم آمریکا، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲ با ۳۹ مورد زندانی، در رتبه دوم زندانی کردن نویسندگان قرار دارد. بیش از یک سوم از مجموع تعداد نویسندگان زن زندانی در سراسر جهان هم در جمهوری اسلامی زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG