لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

عفو بین الملل انجام آزمایش پزشکی اجباری روی آتنا فرقدانی را مصداق شکنجه دانست


عفو بین‌الملل به شیوه برخورد با آتنا فرقدانی فعال مدنی زندانی در ایران اعتراض کرد و آن را شبیه شکنجه دانست.

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر با انتشار بیانیه ای گفته که گزارش‌هایی دریافت کرده است که نشان می‌دهد در ماه مرداد از این زندانی سیاسی به اجبار تست بکارت و بارداری گرفته شده است.

چندی پیش دادگاه آتنا فرقدانی و وکیلش، محمد مقیمی به شکل غیرعلنی و پشت درهای بسته به اتهام "رابطه نامشروع غیرزنا" از طریق دست دادن برگزار شد. این اتهام به دلیل دست دادن او با وکیلش مطرح شده است.

رها بحرینی پژوهشگر مسائل ایران در عفو بین الملل به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که اطلاعات مربوط به آزمایش بکارت و بارداری بر اساس یادداشتی که خود خانم فرقدانی نوشته و به بیرون از زندان فرستاده به عفو بین الملل رسیده است.

اعتراض عفو بین الملل به آزمایش بکارت از آتنا فرقدانی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00

در این یادداشت عنوان شده که آتنا فرقدانی روز ۲۱ مرداد برای انجام تست بکارت و بارداری به مرکزی در خارج از زندان اعزام شده است.

به گفته رها بحرینی، عفو بین الملل انجام تست بکارت و بارداری روی این زندانی را تحقیر آمیز و مصداق شکنجه و خشونت علیه زندان دانسته است.

آتنا فرقدانی،کاریکاتوریست و فعال مدنی، در خرداد ماه امسال از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به رهبری، رئیس جمهوری، نمایندگان مجلس و ماموران بند ۲ الف سپاه در حین بازجویی» به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد.

XS
SM
MD
LG