لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۵

درگیری‌ ارمنستان و آذربایجان؛ تلاش برای برقراری صلح ادامه دارد


اعضای خانواده نیروهای ارمنی که در درگیری‌های مرزی با جمهوری آذربایجان مجروح شدند بیرون بیمارستانی نظامی در ایروان - ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۲
اعضای خانواده نیروهای ارمنی که در درگیری‌های مرزی با جمهوری آذربایجان مجروح شدند بیرون بیمارستانی نظامی در ایروان - ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۲

درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز چهارشنبه نیز ادامه یافت و همزمان تلاش‌های بین‌المللی به‌منظور برقراری صلح میان این دو کشور تشدید شده است.

درگیری‌های تازه که سه‌شنبه این هفته منجر به کشته شدن نزدیک به ۱۰۰ سرباز شد، بدترین درگیری بین دو جمهوری شوروی سابق از سال ۲۰۲۰ به این سو توصیف شده است.

وزارت دفاع ارمنستان، جمهوری آذربایجان را که هم از نظر سیاسی و هم از نظر نظامی از سوی ترکیه پشتیبانی می‌شود، متهم کرد که در حمله‌ای تازه، با استفاده از توپخانه و سلاح‌های سبک به مواضع ارمنستان شلیک کرده است.

به گزارش رویترز دست‌کم ۴۹ نظامی ارمنستان و ۵۰ نظامی جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه در درگیری‌های شدند. هرچند که نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، تلفات نیروهای کشورش را در دو روز گذشته ۱۰۵ نفر اعلام کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، خواستار برقراری آرامش شد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه گفت روسیه می‌تواند یا درگیری‌ها را تشدید کند و یا از نفوذ خود برای کمک به برقراری آرامش استفاده کند.

روز سه‌شنبه، ارمنستان گفت که جمهوری آذربایجان به اعماق قلمرو آن شلیک و به شهر جرموک، شهری تفریحی که به‌خاطر چشمه‌های آب گرمش شهرت دارد، حمله کرده است.

جمهموری آذربایجان نیز ارمنستان را که روسیه در آن پایگاه نظامی دارد، به شلیک خمپاره و گلوله‌های توپ به واحدهای ارتش خود متهم کرد. به گفته این منبع، دو غیرنظامی از زمان شروع درگیری‌ها زخمی شده‌اند. وزارت دفاع ارمنستان ادعای جمهوری آذربایجان در مورد گلوله‌باران مواضع آن را تکذیب کرد و گفت که درگیری‌های روز چهارشنبه تا ظهر تا حد زیادی فروکش کرده است.

وقوع یک درگیری تمام عیار بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان خطر کشیده شدن روسیه و ترکیه را به درگیری‌ها را به همراه دارد و مانند جنگ در اوکراین باعث اختلال در تامین انرژی می‌شود.

XS
SM
MD
LG