لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

یک نماینده مجلس: طالبان همچنان حق‌آبه هیرمند را نمی‌دهد


رودخانه هیرمند
رودخانه هیرمند

یک نماینده مجلس در اظهاراتی تازه از تداوم خودداری طالبان از پرداخت حق‌آبه هیرمند خبر داد و اعلام کرد که دستگاه‌های متولی باید به این موضوع ورود و مسیرهای طبیعی انتقال آب هیرمند را تقویت کنند.

محمد سرگزی به خبرگزاری ایلنا گفته است افغانستان مکلف است در سال‌هایی که بارندگی نرمال است ۸۳۰ میلیون متر مکعب آب را به ایران تحویل دهد «اما در ۲ هفته اخیر که بارندگی‌های خوبی در حوضه آبریز هیرمند به وقوع پیوست با انفعال دستگاه‌های متولی از جمله کمیساریای آب هیرمند و وزارت امور خارجه حقابه را دریافت نکردیم.»

به گفته سرگزی، بخشی از آب رودخانه هیرمند منحرف می‌شود و در مسیر طبیعی رود ادامه مسیر نمی‌دهد و باید دستگاه‌های متولی به این موضوع ورود جدی پیدا کنند و مسیرهای طبیعی انتقال آب هیرمند را تقویت کنند تا آب بیشتری به حوزه سیستان منتقل شود.

براساس این گزارش سخنگوی صنعت آب ایران چهاردهم اسفند ماه سال ۱۴۰۲ گفته بود که «ورودی آب از افغانستان به ایران صفر است و ما حق‌آبه خودمان را از هیرمند دریافت نکرده‌ایم و باید طرف مقابل به معاهده تن در دهد و حق‌آبه ایران را پرداخت کند.»

در همین حال «معاون سیاسی» وزارت خارجه طالبان اخیرا عنوان کرده بود که «ما آبی نداریم که حقابه ایران را بدهیم.»

خودداری طالبان از پرداخت حق‌آبه ایران از هیرمند در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نهم مرداد ماه سال ۱۴۰۲ در نشست خبری هفتگی خود مدعی توافق اولیه با طالبان درباره حق‌آبه هیرمند شده بود.

شبکه سی‌ان‌بی‌سی آمریکا روز یکشنبه ١٨ ژوئن ۲۰۲۳ در گزارشی تحلیلی به بررسی تنش میان ایران و طالبان برای کنترل آب به عنوان یک منبع حیاتی در حال کاهش شدید پرداخته بود.

در ۲۳ خرداد ماه سال ۱۴۰۲ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به وضعیت بحرانی منابع آبی گفته بود که ۹۰ درصد مساحت این استان هم‌اینک درگیر خشکسالی است.

حق‌آبه هیرمند بخش مهمی از تامین آب در استان سیستان و بلوچستان است.

XS
SM
MD
LG