لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

یک نماینده مجلس پیش‌بینی دولت را رد کرد؛ رشد اقتصادی هشت درصدی امکان‌پذیر نیست


مسعود پزشکیان، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی، با رد پیش‌بینی دولت در خصوص برنامه هفتم توسعه گفت: رشد اقتصادی ۸ درصدی که در لایحه آمده است، امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: در کلیات برنامه، چارچوب علمی وجود ندارد. رشد اقتصاد ۸ درصدی برای ایران پیش بینی شده در حالی که رشد اقتصادی ایران طی دهه ۹۰ در مجموع یک یا نزدیک به صفر بوده و در چند فصل گذشته نیز نرخ رشد اقتصادی ایران به زحمت به سه درصد رسیده است.

لایحه برنامه «هفتم توسعه»، اردیبهشت امسال رسانه‌ای شد که بر اساس آن اهدافی همچون «رشد اقتصادی ۸ درصدی»، «رشد اشتغال ۳/۹ درصدی» سالانه، که معادل یک‌‌میلیون شغل است، در کنار رسیدن به «تورم ۹/۵ درصدی» در پایان اجرای برنامه، پیش‌بینی شده است.

مجلس شورای اسلامی در نشست روز دوشنبه سوم مهر «کلیات» لایحه «برنامه توسعه هفتم» را تصویب کرد.

حجت الله هادی پور، حسابرس کل برنامه‌ریزی و توسعه دیوان محاسبات کشور در آبان ۱۴۰۰ به خبرگزاری تسنیم گفته بود که بیش از ۶۵ درصد اهداف قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی که تا هفت سال تمدید شد، «محقق» نشده است.

به دلیل عدم شفافیت و نبود نهادهای مستقل در سیستم اقتصادی جمهوری اسلامی، آمارهای رسمی همواره با تردید کارشناسان مستقل روبه‌رو است. برهمین مبنا لازم به ذکر است که اعداد و ارقام «رسمی» که توسط نهادهای جمهوری اسلامی اعلام می‌شود قابلیت راستی‌آزمایی توسط نهادهای مستقل از حکومت را ندارند.

XS
SM
MD
LG