لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

پریسا صالحی، روزنامه‌نگار و دانشجو، پیش از انتقال به زندان: دلبستگی به ایران جرم نیست


پریسا صالحی، روزنامه‌نگار در مقابل زندان کچویی کرج پیش از انتقال برای اجرای حکم حبس.
پریسا صالحی، روزنامه‌نگار در مقابل زندان کچویی کرج پیش از انتقال برای اجرای حکم حبس.

پریسا صالحی، روزنامه‌نگار و دانشجو، یک‌شنبه ۹ اردیبهشت برای گذراندن حکم حبس پنج ماهه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به زندان کچویی در کرج انتقال یافت.

این روزنامه‌نگار پیش از انتقال به زندان برای اجرای حکم حبس، در ویدئویی در واکنش به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، گفت: «بسیار وحشتناک است که یک نفر صرف اظهارنظر و بیان خود به اعدام محکوم شود.»

پریسا صالحی با تأکید بر این که «هیچ کدام از ما مرتکب هیچ نوعی از جرم نشده‌ایم»، اضافه کرد: «دلبستگی به ایران و نگران مردم ایران بودن جرم نیست. ما عاشق ایران و ملت ایرانیم و منتظریم که یک روز شکوفایی کشورمان ببینیم. ما پای عهد خودمان هستیم و تا آخرین نفس برای ایران، برای زن، زندگی، آزادی خواهیم ایستاد.»

او همچنین با بیان این که با وجود «جنگ تمام عیاری که حکومت علیه زنان راه انداخته، زنان همچنان مقاومت می‌کنند»، این نافرمانی‌های مدنی را «واقعا شگفت‌انگیز» خواند و آن را ستود.

پریسا صالحی، خبرنگار روزنامه دنیای‌اقتصاد و دانشجوی ارشد اقتصاد دانشگاه تهران است. او در شهریور ۱۴۰۲ با دریافت ابلاغیه‌ای به دادسرای کرج احضار شد و پس از تفهیم اتهام در دادسرای کرج با قرار کفالت آزاد شد.

این روزنامه‌نگار، به اتهام تبلیغ علیه نظام علاوه بر تحمل پنج ماه حبس، به دو سال تبعید، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، و دو سال ممنوعیت عضویت در شبکه‌های اجتماعی محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG