لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان خواستار جایگزینی لایحه «عفاف و حجاب» با «طرح نور» شد


گشت ارشاد و طرح نور
گشت ارشاد و طرح نور

نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان در یادداشتی از شورای نگهبان خواست تا با توجه به اینکه از هنگام تهیه لایحه «عفاف و حجاب»، «کشف حجاب» بیشتر شده و «طرح نور» در برخورد با «بی‌حجابی موفق بوده»، لایحه عفاف و حجاب ملغی شده و تمرکز بر روی «طرح نور» باشد.

مدیرمسئول روزنامه کیهان در این یادداشت نوشته است که این «نگرانی جدی» وجود دارد که همان‌گونه که «برجام» به جای لغو تحریم‌ها، تعداد آنها را دو برابر کرد، لایحه عفاف و حجاب نیز «به جای پیشگیری از ناهنجاری کشف حجاب، گسترش این پدیده را به دنبال داشته باشد.»

بنابر اعلام شریعتمداری موارد سؤال‌برانگیزی در لایحه «عفاف و حجاب» وجود دارد که «کارآمدی آن» را با تردیدهای جدی روبه‌رو می‌کند.

نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان با وارد کردن ایرادات فراوان به لایحه «عفاف و حجاب» نوشته است که اقدام اخیر نیروی انتظامی در قالب «‌طرح نور» نه فقط تاکنون طرح «موفقی» بوده است بلکه با جرأت می‌توان گفت که «تنها طرح و اقدام موفق و کارساز طی یک‌سال اخیر است.»

شریعتمداری همچنین اظهار نگرانی کرده که در صورتی که لایحه «عفاف و حجاب» به تصویب شورای نگهبان برسد، از ادامه اجرای «طرح نور» نیز جلوگیری خواهد شد. برهمین اساس او مدعی شده که با این اقدام «امید تازه‌ای» که با اجرای این طرح «در افق پیش‌روی ملت پدید آمده است هم بر باد خواهد رفت.»

نگرانی شریعتمداری از بندی در لایحه جنجالی حجاب است که تاکید به قانونمند شدن پلیس دارد. شریعتمداری معتقد است در این لایحه پلیس از برخورد با «کشف حجاب» که «‌جرم‌مشهود» است و باید بلافاصله از آن جلوگیری کند، منع شده است.

برهمین اساس و با توجه موارد متعددی دیگری که شریعتمداری منتقد آن است از شورای محترم نگهبان خواسته که طرح یاد شده را از اساس کنار بگذارد.

«طرح نور»، پرحاشیه‌ای‌ترین موضوع این روزهاست که زنان و دختران ایران را هدف قرار داده؛ زنان و دخترانی که به رسانه‌های داخل ایران در روایت از بازداشت در «طرح نور» گفته‌اند که حرف‌های ماموران همانند یک «تجاوز» است.

در مقابل همه انتقادات و حاشیه‌هایی که طرح نور به دنبال داشته است فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (فراجا) چندی پیش با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این طرح به سمتِ هوشمندسازی پیش خواهد رفت. احمدرضا رادان همچنین در هفتم اردیبهشت ماه در قم «قسم یاد کرد» که این طرح را ادامه داده و با افرادی که به دنبال حقوق اولیه خود و حق انتخاب در داشتن حجاب هستند برخورد کند.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۲ فروردین در سخنرانی نماز عید فطر خود با فرمانی جدید به «آمران به معروف» که پیش‌تر آنها را «آتش به اختیار» توصیف کرده بود، از آنها خواست تا «با هنجارشکنی دینی برخورد کنند.»

ساعاتی پس از این دستور علی خامنه‌ای، فرماندهی انتظامی اعلام کرد طرح مقابله با پوشش اختیاری زنان را از شنبه ۲۵ فروردین اجرا می‌‌کند.

از زمان اجرای این طرح در شهرهای مختلف، گزارش‌ها و تصاویری بسیاری توسط شهروندان منتشر شده که نشان از رفتارهای خشن ماموران حکومت با شهروندانی که حاضر به پذیرش حجاب اجباری نیستند دارد.

XS
SM
MD
LG