لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

سفر وزیر دفاع آمریکا به چین


کنفرانس خبری مشترک لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا (راست) و ساتوشی موریموتو، وزیر دفاع ژاپن (چپ) در توکیو
کنفرانس خبری مشترک لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا (راست) و ساتوشی موریموتو، وزیر دفاع ژاپن (چپ) در توکیو
لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا در مرحله دوم سفر به آسیا دوشنبه وارد چین شد. به گفته مقامات ارشد دفاعی که وزیر دفاع آمریکا راهمراهی می کنند آقای پانه تا بجای آن که طبق برنامه قبلی دو روز در چین توقف کند، سه روز در آنجا خواهد ماند وبا معاون رییس جمهوری ، وزیر دفاع و مقامات امنیت ملی و کمیسیون مرکزی نظامی چین ملاقات و گفتگو خواهد داشت.

آقای پانه تا پیش از ورود به چین ضمن سفر به توکیو پس از ملاقات و گفتگو با ساتوشی موریموتو، همتای ژاپنی خود از توافق برای استقرار یک سیستم رادار دفاع موشکی در خاک ژاپن خبر داد که هدفش دفاع علیه تهدید موشکهای بالستیک کره شمالی است.

آقای پانه تا گفت: «ما نگرانی از تهدید این موشکهای بالستیک علیه امنیت مان صراحتا به چینیها و کره شمالی ابراز کرده وهمچنین به روشنی تصریح کرده ایم که ما گامهای لازم برای حفاظت از ایالات متحده و متحدان مان را در برابر این تهدیدها برمیداریم.» او گفت در دیدار با چینی ها به آنان اطمینان خواهد داد که هدف این سیستم چین نیست.

ایالات متحده هم اکنون سیستم هشدار دهنده زود هنگام مشابهی بر کشتیها در منطقه آسیا اقیانوسیه دارد و این سیستم جدید به ناوهای آمریکا اجازه میدهد بخش های دیگر آسیا -اقیانوسیه را پوشش دهند.

در عین حال ایالات متحده میکوشد از درگیر شدن در اختلافات و تنشهای ارضی میان چین و ژاپن و کشورهای منطقه دوری کند ازجمله اختلاف میان چین و فیلیپین در بهارگذشته که ممکن است آمریکا را به دخالت در درگیریهای غیر قابل پیش بینی امنیتی مجبور کند.
دولت باراک اوباما گفته است در این اختلافات ارضی منطقه از هیچ کشوری جانبداری نمیکند. ولی تنش ها در زمان حساسی بالا گرفته که واشنگتن مجددا برمنافع استراتژیک خود در آسیا تاکید می کند و همزمان به دنبال تقویت اتحاد با هم پیمانان دربرابرافزایش قدرت نظامی و اقتصادی چین است .

به نوشته واشگتن پست، آمریکا به متحدان خود از جمله ژاپن و فیلیپین اطمینان داده که آنها نفوذ خود در منطقه را در برابر چین ازدست نخواهند داد، ولی دولت اوباما روشن نکرده در برابر اختلافات ارضی این منطقه و یا یک درگیری بزرگتر چه واکنشی خواهد داشت.

به موجب یک توافق دیرینه با توکیو ، ایالات متحده در صورت مورد حمله قرار گرفتن ژاپن متعهد به دفاع از آن کشور است. ولی واشنگتن توضیح نداده جزایر مورد اختلاف سنکاکو را جزو خاک ژاپن میشناسد یانه. آمریکا با فیلیپین نیز توافق دوجانبه دفاعی دارد.
XS
SM
MD
LG