لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

نشست سه جانبه چين، کره جنوبی و ژاپن


رهبران سه کشور چين، کره جنوبی و ژاپن برای تشکيل پنجمين نشست سه جانبه خود، روز يکشنبه در پکن گرد آمدند. بحث در زمينه فعاليتهای اتمی کره شمالی و عمليات آزمايشی ماه گذشته اين کشور بدون اعتنا به قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد در دستور کار اين نشست خواهد بود.
در اين نشست انتظار می رود، ون جيابائو نخست وزير چين، يوشی هيکو نودا، نخست وزير ژاپن و لی ميونگ باک، رئيس جمهوری کره جنوبی در مورد تقويت همکاريهای امنيتی و منطقه ای و نزديکی بيشتر اقتصادی، صحبت کنند.
به گفته مقامهای ژاپنی، از ديگر نکات مهمی که قرار است در اين جلسه به بحث گذاشته شود، مسئله فعاليتهای اتمی کره شمالی و يافتن بهترين راه ممکن برای جلوگيری از رهبر جديد اين کشور از انجام اقدامات تحريک آميز خواهد بود.
در حوزه اقتصاد اين سه رهبر با توصيه وزرای بازرگانی خود تصميم گرفتند تا پايان سال جاری روند مذاکرات مربوط به عقد يک قرارداد تجاری آزاد سه جانبه را آغاز کنند.
اين سه کشور که روی هم رفته ۲۰ درصد اقتصاد جهان را تشکيل می دهند در نظر دارند با امضای يک توافقنامه سطح امنيت سرمايه گذاری در هر کشور را بالا ببرند.
مقامهای ژاپنی ابراز اميدواری کرده اند که بتوانند روند مذاکرات تجارت آزاد سه جانبه را از ماه نوامبر آينده، يعنی همزمان با شروع اجلاس منطقه ای اتحاديه کشورهای جنوب شرق آسيا، يا آسه آن در کامبوج آغاز کنند. اما حتی با شروع مذاکرات، خلق و ايجاد يک بدنه آزاد تجاری ميان سه کشور مستلزم سالها بحث و گفتگو است.
به نظر می رسد کره جنوبی به اندازه چين و ژاپن مشتاق فرا رسيدن زمان آغاز مذاکرات مربوط به ايجاد تجارت آزاد سه جانبه نباشد. چون کره جنوبی منافع واقعی خود را در پيشبرد مناسبات آزاد تجاری دو جانبه با چين می بيند. به باور سئول، با ايجاد مناسبات تجاری دو جانبه با ژاپن، بيش از آنکه نفعی به دست آورد، زيان خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG