لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

پنتا به مقامات ایران: به دخالت در سوریه پایان دهید


وزیر دفاع آمریکا ایران را متهم کرد دخالت در سوریه ازجمله تقویت نیروهای ضعیف بشار اسد را برای کشتار مخالفان افزایش داده است.

لئون پنتا وزیر دفاع آمریکا که همراه با ژنرال مارتین دمپسی فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا سه شنبه در جلسه خبری پنتاگون شرکت کرد به ایران هشدار داد دست از حمایت از رژیمی که رفتنی است بردارد.

پنتا گفت ما شاهد افزایش حضور ایران در سوریه هستیم واین موجب نگرانی عمیق ما است .

پنتا تاکید کرد ما فکر نمیکنیم ایران در این زمان باید چنین نقشی ایفا کندو افزود این خطرناک است و به کشتاری که در سوریه جریان دارد می افزاید و رژیمی را تقویت میکند که ما فکر میکنیم نهایتا سقوط میکند.

وزیر دفاع آمریکاگفت برای من و ژنرال دمپسی مشهود است که ایران نقش بزرگتری از خیلی جهات در سوریه ایفا میکند. نه تنها نقش سپاه و آموزش نیروهای سوریه که به کشتار در سوریه می افزاید ، بلکه اکنون نشانه ها از کوشش ایران برای تشکیل و آموزش شبه نظامیان برای جنگ از جانب رژیم سوریه حکایت دارد.

ژنرال دمپسی رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا نیز در تایید سخنان لئون پنتا از تضعیف و تحلیل رفتن قدرت و روحیه نیروهای بشار اسد سخن گفت و افزود:
در حقیقت به همین دلیل است که ایران برای تشکیل نیروی شبه نظامیان در سوریه قدم جلو گذارشته تا فشاربر نیروهای نظامی سوریه را کم کند.

در مورد احتمال حمله نظامی اسراییل به ایران وزیر دفاع آمریکا گفت باور ندارد در این زمان اسراییل تصمیمی برای حمله اتخاذ کرده باشد.

ژنرال دمپسی هم گفت از لحاظ نظامی ، برآورد وی در این مورد تغییر نکرده و افزود میل دارد روشن کند با طرح اسراییل آشنایی ندارد.

ولی گفت اسراییل میتواند برنامه اتمی ایران را به تاخیر بیاندازند ولی نه اینکه توانایی اتمی آنرا نابود کند.
XS
SM
MD
LG