لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

فلسطینی های سوریه دو بار آواره شدند


نیم میلیون آواره فلسطینی در سوریه، و شماری کمتر در لبنان ثبت نام کرده اند. گرچه بیشتر آوارگان فلسطینی در سوریه باقی مانده اند اما از ماه گذشته که نبرد در داخل و اطراف اردوگاه هایشان شدت گرفته است ،بسیاری از آنان در جستجوی پناه گاهی امن تر رو به لبنان آورده اند.

اکثریتی از خانواده های فلسطینی که به لبنان آمده اند در اردوگاه شتیلا (Shatilla) زندگی می کنند.

رجا هاشم، چهل ساله، یکی از آنان است که نگران ایمنی پنج فرزندش در دمشق بود. او می گوید «بعد از بمباران های هوائی و کشت و کشتار، بچه هایم را برداشتم و به اینجا آمدم. نمی توانستیم بیش از این اوضاع را تحمل کنیم».

رجا وقتی که دید همسایه اش در یک انفجار کشته شده است، به این نتیجه رسید که برای او وقت کوچ کردن است. رجا می گوید «فعلا چیزی نمی دانم. می گویند همسایه ها و برادر زاده های شوهرم را کشته اند . بعضی ها هم مجروح شده اند».

به گفته هدا سمرا، سخنگوی آژانس امداد و خدمات سازمان ملل متحد، موسوم به (UNRWA) بیش از سه هزار آواره فلسطینی از سوریه در لبنان ثبت نام کرده اند، که ثبت نام بسیاری از آنان از اواسط ژوئیه به بعد، همزمان با شدت گرفت جنگ در محله های آنان انجام گرفته است. او می گوید «این رقم ممکن است بیشتر باشد، و یا افرادی باشند که به (UNRWA) مراجعه نکرده اند. اما شمار آنهائی که تا کنون به ما مراجعه کرده اند بیش از سه هزار نفر است».

عمر، بیست و پنج ساله، جزو کسانی است که نزد سازمان ملل متحد ثبت نام کرده اند. او می گوید «کمک اندکی دریافت می کنیم که به هرحال کمک است. خدا کمک رسان است».

به گفته سمرا، پیدا کردن شغل برای آوارگان فلسطینی بسیار دشوار است، و این، وضعیت آنان را پیچیده تر می کند. او می گوید «خودتان می توانید تصور کنید آواره ای که از سوریه دوباره آواره شده است چه وضعیتی دارد. او مجددا بی خانمان شده است، و این کار آسانی نیست».

بسیاری از آوارگان جدید در محله هائی تنگ و شلوغ و همراه با چند خانوار در یک اتاق زندگی می کنند. ابتیسام با ۹ نفر از بستگانش به سر می برد .او می گوید «ما سه خانوار هستیم که در یک اتاق زندگی می کنیم. چکار می توانیم بکنیم؟ ما از قتل و بمباران گریخته ایم و فعلا اینجوری زندگی می کنیم».

دولت لبنان به این آوارگان ویزای اقامت یک ماهه داده است. اما از آنجا که هیچکس نمی داند وضعیت جاری در سوریه چقدر طول خواهد کشید، اکثرا فکر می کنند این مامن فعلی شان هم موقتی باشد.
XS
SM
MD
LG