لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

اسد برای «شکست دادن» مخالفان زمان بیشتری خواست


بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، می گوید دولت او در یک " نبرد منطقه ای و جهانی" درگیر است و برای پیروزی در مناقشه علیه مخالفان به زمان بیشتری نیاز است.

او این نظر را روز جهارشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون خصوصی دنیا و در حالی ابراز داشت که زدوخورد بین نیروهای مخالف و دولتی در نزدیکی فرودگاه نظامی " تفتناز" ، بین شهرهای حلب و ادلیب، از سر گرفته شد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای آمریکا گفت 14 سرباز دولتی کشته با مجروح شدند، در حالی که سه عضو نیروی مخالف جانسپردند.

مخالفان که در دو شهر مستقر هستند، " تفتناز" را چندین بار هدف گرفته اند، در همین حال نیروهای دولتی روزانه آنرا گلوله باران کرده اند.

اسد در مصاحبه اش وضع را " عملا بهتر" توصیف کرد، اما گفت مشکلات هنوز برطرف نشده است.

رهبر سوریه، که قول داده است کسانی را که تروریست های اسلامی می نامد شکست دهد، ارتش و نیروهای امنیتی را به دلیل "کارهای قهرمانانه" آنها ستود. اسد همچنین طرح ایجاد مناطق حائل در غرب را برای اسکان مردمی که در مناقشه آواره شده اند، و ترکیه آن را پیشنهاد کرده است، رد کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت آنکارا در اره امکان اسکان آوارگان در داخل سوریه با سازمان ملل متحد بحث کرده و دولت او انتظار دارد سازمان گام هایی قاطع در این جهت بردارد.

ترکیه پیشنهاد کرده است یک "منطقه امن" برای غیر نظامیان زیر حفاظت خارجی، ایجاد شود. در دو هفته گذشته روزانه بالغ بر پنج هزار آواره از مرز ترکیه عبور کرده اند. سازمان ملل متحد روز سه شنبه هشدار داد اگر وضع وخیم تر شود ممکن است شمار آوارگان به دویست هزار نفر برسد.
XS
SM
MD
LG