لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

افزایش شمار آوارگان سوریه


آژانس آوارگان سازمان ملل متحد می گوید شمار سوری هایی که به اردن گریخته اند در روزهای اخیر دوبرابر شده و با 10200 نفری که هفته پیش وارد شدند، به نظر می رسد حرکت عظیمی در راه است.
سخنگوی کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان در ژنو می گوید واردین جدید به اردوگاه زعتری در شمال اردن اکثر از منطقه درعا در جنوب سوریه هستند. و آوارگان گزارش می دهند در حالی که سعی داشتند از مرز بگذرند بمباران می شدند.
سخنگو گفت از زمان گشایش اردوگاه در 30 ژوئیه، بیش از 22 هزار سوری در آنجا پناه گرفته اند.
نمایندگان کمیساریا نیز می گویند در صورتی که مناقشه همچنان شدید تر شود، ممکن است بالغ بر 200 هزار آواره به ترکیه فرار کنند. به گفته آنها، بیش از 47 هزار سوری در ترکیه ثبت نام کرده اند، در آنجا افزون بر 9 اردوگاه فعلی، دست کم 5 اردوگاه جدید ساخته می شود.
بیش از 3 هزار آواره فقط در 24 ساعت گذشته از سوریه به ترکیه فرار کرده اند.
در این میان، اسوشیتد پرس گزارش داد هلیکوپترهای ارتش سوریه روز سه شنبه هزاران اعلامیه بر دمشق و حومه آن فرو ریختند. در آنها از نیروهای مخالف خواسته شده است سلاح هایشان را تحویل دهند یا کشته خواهند شد.
اسوشتید پرس گفت روی برخی از اعلامیه ها نوشته شده است " ارتش تصمیم دارد هر وجب خاک کشور را پاک کند و شما فقط دو راه در پیش دارید، سلاح هایتان را رها کنید یا با مرگ چاره ناپذیر روبرو خواهید شد."
مقامات سوریه قیام 17 ماهه را ناشی از توطئه خارجی می دانند و عربستان سعودی و قطر، و نیز امریکا و ترکیه را به حمایت از " تروریست " هایی که خواهان برکناری دولت هستند متهم می کنند.
XS
SM
MD
LG