لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

درخواست جدید رهبر فلسطینیان برای ارائه به سازمان ملل آماده می شود


Smoke rises during what witnesses said was an explosion caused by an Israeli air strike on a house in Gaza City, Aug. 23, 2014.
Smoke rises during what witnesses said was an explosion caused by an Israeli air strike on a house in Gaza City, Aug. 23, 2014.

محمود عباس قصد دارد در نشست ماه سپتامبر سازمان ملل، از شورای امنیت بخواهد برای اسرائیل مهلتی تعیین کند و از آن کشور بخواهد تا در مهلت مقرر از سرزمین های اشغالی در جنگ شش روزه خارج شود و زمینه را برای استقلال فلسطین فراهم کند.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته به زودی درخواستی به جامعه بین المللی ارائه خواهد کرد مبنی بر تعیین مهلتی برای اسرائیل تا به اشغال سرزمین هایی که در جنگ ۱۹۶۷ (۱۳۴۶) تصرف کرده، پایان دهد و راه را برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی بازکند.

مشاوران آقای عباس به شرط عدم افشای نامشان گفتند وی این پیشنهاد را به عنوان بخشی از طرح موسوم به «روز بعد»، در فردای خاتمه جنگ کنونی میان اسرائیل با حماس در نوار غزه به سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد. انتظار می رود محمود عباس این پیشنهاد را در نشست روز سه شنبه رهبران فلسطین مطرح کند.

گفته می شود رهبر فلسطینیان بعد از دو دهه تلاش های نافرجام برای رسیدن به توافق صلح از طریق مذاکره با اسرائیل دیگر به این مذاکرات اعتقادی ندارد. آقای عباس گفته فلسطینی ها خواستار تاریخ مشخصی برای خروج اسراییل از سرزمین های مورد ادعای خود، و یک جدول زمانی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین هستند، و:

«این کار باید از طریق مکانیزمی انجام شود که به اسرائیل به عنوان یک قدرت اشغالگر فشار آورد تا به اشغال پایان دهد و برسر یک جدول زمانی برای اجرای مراحل خروج توافق کند.»

با گذشت هفت هفته از شروع حملات اسرائیل به مواضع گروه حماس در نوار غزه، آقای عباس در صدد راهی برای به کرسی نشاندن خود در عرصه بین المللی، یافتن پایگاهی در نوار غزه – که حماس از هفت سال پیش با بیرون راندن نیروهای وابسته به او، آن بخش را در کنترل گرفته – است، و می خواهد به مردم فلسطین نشان دهد که برای پایان دادن به جنگ و ایجاد یک کشور مستقل تلاش می کند.

محمود عباس روز یکشنبه در مصاحبه ای که از تلویزیون مصر پخش شد، گفت به زودی طرحش را به رهبران کشورهای عربی، آمریکا و اروپا ارائه خواهد کرد:

«طرح مورد نظر من راه حلی غیرمتعارف است، ولی من علیه اسرائیل اعلان جنگ نمی کنم. این یک راه حل سیاسی و دیپلماتیک است.»

وی درباره طرحش توضیح بیشتری نداد و تنها گفت ماه آینده در سازمان ملل خواهد گفت که فلسطینی ها خواستار استقلال فوری هستند:

«در غیراین صورت، این فرصت برای همیشه از دست می رود.»

نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد هر سال در ماه سپتامبر (شهریور ماه) برگزار می شود.

یکی از مشاوران آقای عباس گفت این طرح شامل درخواستی به شورای امنیت برای فراخواندن اسرائیل به پایان اشغال سرزمین هایی است که در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ (۱۳۴۶) تصرف کرده.

فلسطینی ها می خواهند کشوری که تأسیس می کنند، سرزمین های کرانه باختری رود اردن، شرق اورشلیم، و نوار غزه را دربرگیرد. اسرائیل این سه بخش را در جنگ شش روزه تصرف کرد، ولی در سال ۱۳۸۴ از غزه خارج شد و آن را به فلسطینی ها واگذار کرد.

اسرائیل که مخالف بازگشتن به مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ است، احتمالاً برای خنثی کردن طرح فلسطینی ها به ایالات متحده متوسل خواهد شد. آمریکا همواره قطعنامه های شورای امنیت علیه اسرائیل را وتو کرده است.

مشاور آقای عباس گفته اگر چنین شود، فلسطین روند پیوستن به دیوان بین المللی کیفری را دنبال خواهد کرد تا از آن طریق اتهامات جنایات جنگی اسرائیل علیه فلسطینیان را مطرح کند.

اسرائیل با طرح درخواست استقلال فلسطین در سازمان ملل به شدت مخالف است و آن را تلاشی برای دور زدن روند گفتگوهای صلح قلمداد می کند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته تا زمانی که جزئیات طرح جدید آقای عباس را به طور رسمی دریافت نکند، در این باره اظهار نظر نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG