لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

اسرائیل و جهاد اسلامی در مورد آتش‌بس به توافق رسیدند


ساختمان محل اقامت خالد منصور، از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی، که در بمباران غزه توسط ارتش اسرائیل کشته شد. ٧ اوت ٢٠٢٢
ساختمان محل اقامت خالد منصور، از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی، که در بمباران غزه توسط ارتش اسرائیل کشته شد. ٧ اوت ٢٠٢٢

در حالی که گروه جهاد اسلامی روز یکشنبه در واکنش به کشته شدن یکی از فرماندهان خود به سوی غرب اورشلیم راکت‌پراکنی کرد، خبرگزاری رویترز از قول منابع آگاه که هویت آنها را مشخص نکرده، از توافق اسرائیل و جهاد اسلامی برای آتش‌بس خبر داد.

بر اساس این گزارش، توافق آتش بس با میانجیگری مصر حاصل شده و از شامگاه یکشنبه اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام فلسطینی نیز عنوان کرده آتش‌بس از ساعت ٨ شامگاه یکشنبه به وقت محلی به اجرا گذاشته می‌شود. سخنگویان ارتش اسرائیل و جهاد اسلامی ضمن خودداری از اظهارنظر در این باره گفته‌اند با قاهره در تماس هستند.

گروه ستیزه‌جوی فلسطینی جهاد اسلامی روز یکشنبه کشته شدن یک فرمانده ارشد خود به نام خالد منصور را در جریان بمباران روز شنبه غزه از سوی ارتش اسرائیل تایید کرد.

با آغاز درگیری‌ها در روز جمعه، تاکنون حدود ٣٠ فلسطینی از جمله ١٠ غیرنظامی در نوار غزه کشته شده‌اند و راکت‌پراکنی‌های جهاد اسلامی به سوی اسرائیل نیز ساکنان شهرهایی مانند تل‌آویو و اشکلون را وادار کرده به پناه‌گاه‌ها بروند.

اما اسرائیل به دلیل در اختیار داشتن سامانه گنبد آهنین هنوز تلفاتی نداشته است. یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفته گنبد آهنین ٩٧ درصد راکت‌های فلسطینیان در این سه روز را رهگیری و منهدم کرده است.

درگیری‌های این سه روز موجب نگرانی قدرت‌های جهان شده و مصر پیشنهاد میانجگیری داده است. اما خودداری حماس از ورود به این درگیری از گسترش آن جلوگیری کرده است.

ادامه بمباران مواضع جهاد اسلامی

اسرائیل اعلام کرده بمباران مواضع جهاد اسلامی را در صورتی متوقف می‌کند که این گروه به راکت‌پراکنی پایان دهد.

در حالیکه یهودیان اورشلیم به مناسبت بزرگداشت سالانه دو معبد باستانی خود در الاقصی روزه می‌گیرند، صدای انهدام راکت‌های شلیک‌شده جهاد اسلامی به سوی شهرهای واقع در غرب اورشلیم را می‌شنوند.

اسرائیل روز جمعه و در حمله‌ای «پیشگیرانه» علیه حملات احتمالی جهاد اسلامی در واکنش به دستگیری یک فرمانده ارشد این گروه در کرانه باختری، مواضع این گروه در غزه را بمباران کرد.

یک مقام بلندپایه اسرائیلی دلیل تداوم درگیری‌ها را به صدها راکتی ربط داده که جهاد اسلامی به سوی شهرهای اسرائیلی شلیک می‌کند.

او ابراز امیدواری کرده این گروه به راکت‌پراکنی خود خاتمه دهد وگرنه مسئول کل عواقب ادامه این درگیری خواهد بود.

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه با تاکید بر «پشتیبانی کامل» ایالات متحده از حق اسرائیل برای دفاع از خود، از همه طرف‌ها خواست که از تشدید بیشتر تنش خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG