لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

یک آمریکایی فلسطینی‌تبار به دست سربازان اسرائیلی کشته شد


یک نوجوان فلسطینی-آمریکایی در شمال رام‌الله به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی از پا درآمد.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه با اعلام این خبر، خواستار تحقیق فوری و شفاف در این زمینه شد.

عروه محمد، ۱۴ ساله، در روستای سلواد در کرانه باختری رود اردن و در شمال مقر دولت خودگردان فلسطینی کشته شد.

سخنگوی ارتش اسرائیل در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: «نیروهای اسرائیلی جلوی حمله یک مرد فلسطینی را که قصد داشت در جاده اصلی نزدیک به سلواد کوکتل مولوتوف به سوی آن‌ها پرتاب کند، گرفتند. آن‌ها به فرد مهاجم شلیک کردند و اصابت گلوله به وی را تأیید کردند.»

ارتش اسرائیل گفته درباره این رویداد تحقیق می‌کند. مناطق عرب‌نشین دراورشلیم و اطراف آن این روزها صحنه درگیری‌هایی است که چندین زخمی برجاگذاشته است.

در واشنگتن، جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه خواستار تحقیق فوری و شفاف درباره مرگ عروه محمد شد:

«ایالات متحده مراتب تسلیت عمیق خود را به خانواده نوجوان شهروند آمریکایی که روز ۲۴ اکتبر (برابر با ۲ آذر) در درگیری‌ها در نزدیکی روستای سلواد به دست نیروهای اسرائیلی کشته شد، ابراز می‌دارد.»

خانم ساکی افزود مقامات آمریکایی «با مقامات محلی که در این باره تحقیق می‌کنند، همکاری تنگاتنگی خواهند داشت.»

در ایام تعطیلات مذهبی موسوم به «جشن سایه‌بان‌ها» که عده زیادی از یهودیان به اسرائیل سفر کرده‌اند، و از مکان مقدس مذهبی که یهودیان آن را «کوهستان معبد» و مسلمانان آن را «حرم شریف» و مسجدالقصی نام گذاشته‌اند، بازدید می‌کنند، تنش‌ها میان نیروهای اسرائیلی با فلسطینیان بالاگرفته است.

فلسطینی‌ها بیم از آن دارند که هدف از این بازدیدها، همراه با اقامت دهها یهودی‌ در خانه‌هایی در این منطقه عرب‌نشین و پرازدحام، عمیق‌تر کردن ادعای مالکیت اسرائیل بر شرق اورشلیم – بیت‌المقدس – و تبدیل آن به پایتخت دائمی و تقسیم‌ناپذیر اسرائیل باشد.

مناطق شرقی اورشلیم در جریان جنگ ۱۹۶۷ (۱۳۴۶) به تصرف اسرائیل درآمد و بعدها ضمیمه خاک آن کشور شد. جامعه بین‌المللی تصرف شرق اورشلیم و تبدیل آن به پایتخت اسرائیل به به رسمیت نمی‌شناسد.

XS
SM
MD
LG