لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

تلاش های ديپلماتيک در حاشيه نشست سازمان ملل در ارتباط با طرح کشور مستقل فلسطينی


تلاش های ديپلماتيک در حاشيه نشست سازمان ملل در ارتباط با طرح کشور مستقل فلسطينی
تلاش های ديپلماتيک در حاشيه نشست سازمان ملل در ارتباط با طرح کشور مستقل فلسطينی

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز دوشنبه در نيويورک فعاليت های ديپلماتيک گسترده ای را در ارتباط با مسأله کشور مستقل فلسطينی، انجام داد. هيلاری کلينتون با مقامات مختلفی ديدارهای دو جانبه داشت.

وزير امور خارجه آمريکا و مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در مورد تصميم فلسطينيان ديدار کردند. آمريکا و اتحاديه اروپا تلاش دارند يک استراتژی بيابند تا از رويارويی درمورد شناسايی يک فلسطين مستقل جلوگيری به عمل آورند. استراتژی مشترک هدايت اسراييل و فلسطينيان بسمت مذاکره است.

احتمالاً محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، که در نيويورک است در ديدار خود با کاترين اشتون راهکارهای پيشنهادی را مورد بررسی، قرار خواهد داد.

دبيرکل سازمان ملل و نماينده گروه چهارگانه نيز بنوبه خود در اين تلاش ها شرکت دارند.

گروه چهارگانه متشکل از آمريکا، روسيه، اتحاديه اروپا و سازمان ملل است. تونی بلر، نخست وزير سابق بريتانيا و نماينده گروه، ديدارهای متعددی در نيويورک داشته و موضوع را پيگيری می کند.

همچنين گروه اهدا کنندگان که منابع مالی برای کشورسازی فلسطينيان را تأمين ميکند، و در ميان آنان صندوق بين المللی پول و بانک جهانی هستند، در اين تلاشها نقش مؤثری دارد. رييس گروه که وزير امور خارجه نروژ است بهمراه معاون وزير امور خارجه اسراييل و تونی بلر، معتقد به مذاکره دو طرف هستند.

وزير خارجه نروژ تأکيد داشت که هنوز اختلافات بقوت خود باقی هستند. ديپلمات اسراييلی اظهار داشت تصميم فلسطينيان ميتواند به روند صلح آسيب برساند و از آنان خواست به نظر جامعه بين المللی توجه کنند. نماينده گروه چهارگانه با بيان نظر اسراييليها و فلسطينيها حد وسط را توصيه کرد.

تونی بلر می گويد: در اين هفته ما سعی کنيم جهت پيشبرد کشورشدن فلسطين گام برداريم در عين حال مذاکرات هم آغاز شود تا که شروع مذاکرات مشوق خوبی برای جلب حمايت بين المللی در راستای درخواست فلسطينيان باشد و بدين گونه خواست دو طرف مناقشه، تأمين شود.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، روز دوشنبه از اسراييل خواستار آغاز مذاکرات مستقيم دولت متبوع خود با فلسطينيان در حاشيه نشست سازمان ملل وادامه گفتگوها در منطقه شد. آقای نتانياهو امروز، سه شنبه، برای شرکت در نشست سازمان ملل وارد نيويورک می شود.

XS
SM
MD
LG