لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

اوباما خواستار تاخیر در شناسایی کشور فلسطین شد


اوباما خواستار تاخیر در شناسایی کشور فلسطین شد
اوباما خواستار تاخیر در شناسایی کشور فلسطین شد

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا رهبران اسراییل و فلسطینی را برای بازگشت به مذاکرات صلح زیر فشار گذاشته است.

آقای اوباما روز چهارشنبه پیش از دیدار جداگانه ای با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات کرد.

دیدارها در حالی صورت می گیرد که فلسطینیان به تلاش برای کسب شناسایی سازمان ملل متحد از یک کشور فلسطینی ادامه می دهند. آمریکا گفته است چنین تلاشی را وتو خواهد کرد.

آقای اوباما در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت صلح از طریق بیانیه های و قطعنامه ها در سازمان ملل متحد برقرار نخواهد شد، بلکه از راه مذاکره بین اسراییلیان و فلسطینان عملی می شود.

روز چهارشنبه هزاران فلسطینی در شهرهای سراسر کرانه غربی جمع شدند و از تلاش برای کسب شناسایی کشور فلسطینی حمایت کردند.

در این میان دیپلمات های ارشد گروه چهار خاورمیانه - آمریکا، اروپا، سازمان ملل متحد و روسیه - به امید دستیابی به یک راه حل در آخرین لحظات به مذاکرات ادامه می دهند. گروه چهار خاورمیانه سعی کرده است دستورالعمل هایی را برای مذاکرات صلح آتی تهیه کند. تاکنون این اقدامات بدون نتیجه بوده است. آقای عباس روز سه شنبه با نیکلا سرکوزی، رییس جمهوری فرانسه و ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا دیدار و گفتگو کرد.

آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسراییل روز چهارشنبه گفت توقف دیگری در کارهای ساختمانی وجود نخواهد داشت.

نتانیاهو از رهبر فلسطینی خواسته است برای از سرگیری مذاکرات مستقیم صلح با وی در نیویورک ملاقات کند و مذاکرات را در اورشلیم و رام الله در کرانه غربی ادامه دهد.

درخواست نتانیاهو بر فشار بر عباس برای خودداری از ارائه تقاضای شناسایی کشور فلسطینی به سازمان ملل متحد می افزاید، اما معلوم نیست که آیا رهبر اسراییل حاضر است با درخواست های فلسطینیان موافقت کند یانه.

روز چهارشنبه همچنین هزاران فلسطینی در حمایت از تشکیل حکومت فلسطینی در شهرهای سراسر کرانه غربی تظاهراتی بر پا کردند. مدارس و ادارات دولتی بسته شدند تا دانش آموزان و کارمندان بتوانند در تظاهرات شرکت کنند.

نتانیاهو می گوید تلاش فلسطینیان در سازمان ملل متحد محکوم به شکست است و آنان سرانجام خواهان تجدید مذاکرات خواهند شد. با این حال، وزیر امور خارجه ترکیه روز سه شنبه گفت دولت او کاملا از در خواست فلسطینیان پشتیبانی می کند.

روز دوشنبه، محمود عباس طرح خود را برای عضویت در سازمان ملل متحد برای بان کی - مون دبیرکل سازمان ملل متحد تشریح کرد. بان کی مون در پاسخ از فلسطینیان و اسراییل خواست مذاکرات را در قالب یک چارچوب مشروع و متوازن از سر گیرند.

عباس گفته است یک کشور فلسطینی باید مرزهایی را که پیش از استیلای اسراییل بر کرانه غربی و نوار غزه در جنگ سال ۱۹۶۷ وجود داشت، در بر گیرد.

XS
SM
MD
LG