لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

کمک ۳میلیون دلاری پاکستان به مدرسه‌ای که به ترور بی‌نظیر بوتو ارتباط داشت


یک مدرسه مذهبی در پاکستان.
یک مدرسه مذهبی در پاکستان.

یک دولت ایالتی در پاکستان سه میلیون دلار به یک مدرسه طالبان کمک کرده که در سال ۲۰۰۷ در ماجرای ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق پاکستان ارتباط نقش داشت.

دولت ایالت خیبر پختونخوا در پاکستان، ۳ میلیون دلار برای مدرسه مذهبی دارالعلوم حقانی پرداخت کرده که محل آموزش اکثر رهبران طالبان و شبکه حقانی بوده و آمریکا آن را یک شبکه تروریستی می داند.

مشتاق غنی، یکی از وزیران ایالتی گفت قرار است از این اعتبار، که پارلمان ایالتی روز چهارشنبه تصویب کرد، برای ادغام مدرسه در سیستم آموزشی پاکستان استفاده شود.

معلمان مدرسه یک برنامه مذهبی به نزدیک ۴ هزار طلبه آموزش می دهند که به نظر می رسد این دروس به افراطی شدن آنها می انجامد و در طول این دوره، طلبه ها در باره جهاد موعظه می شنوند.

اداره این مدرسه را مولانا سامی الحق برعهده دارد. او که به "پدر طالبان" شهرت دارد، آشکارا در حمایت از طالبان صحبت می کند و جنگ علیه امریکا و ناتو را توجیه پذیر می داند.

مدرسه مذهبی دارالعلوم حقانی در سال ۲۰۰۷ نیز به دست داشتند در ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق پاکستان متهم شد. در زمان وقوع آن حادثه، دادستان گفت مهاجم و بمبگذار انتحاری و دو همدست او، در آنجا درس خوانده بودند. همان زمان، مسئولان مدرسه هر ارتباطی را تکذیب کردند.

دولت خیبر پختونخوا دست مخالفان نواز شریف نخست وزیر پاکستان است و حزب عدالت عمران خان در آن حاکم است.

خان در گفت و گو با یک شبکه تلویزیونی محلی از تخصیص دادن اعتبار دفاع کرده و می گوید طلبه هایی که به حاشیه کشیده می شوند، همیشه خطرناکتر باقی خواهند ماند.

دولت پاکستان و اپوزیسیون این کشور از این اقدام انتقاد کرده اند.

زاهد خان، عضو یک حزب سکولار ضد طالبان، مدرسه را "پرورشگاه تروریسم" توصیف کرد و خواستار لغو فوری این اعتبار مالی شد.

وزیر اطلاعات پاکستان هم گفت، پرداخت پول به مدرسه حقانی، به معنای پاداش به قاتلان است.

XS
SM
MD
LG