لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۹

دعوت از رییس جمهوری پاکستان برای شرکت در اجلاس ناتو


ناتو از آصف علی زرداری، رییس جمهوری پاکستان دعوت کرده است در اجلاس رهبران اتحادیه در شیکاگو شرکت کند، این اقدام یک روز پس از آن صورت می گیرد که نخست وزیر پاکستان پیشنهاد کرد مسیرهای تدارکاتی برای سربازان بین المللی در افغانستان دوباره گشوده شود.
سخنگوی زرداری گفت رییس جمهوری دعوت را بررسی می کند. وی این دعوت را «بدون قید و شرط و بی ارتباط به گشودن مسیر» به افغانستان یا «مساله دیگری» توصیف کرد.
اسلام آباد مسیرهای تدارکاتی به افغانستان در مرزهای پاکستان را ۶ ماه پیش بست. این تصمیم در اعتراض به حملات اشتباهی هوایی آمریکا گرفته شد که باعث مرگ ۲۴ سرباز پاکستانی شد.
روز دوشنبه، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان گفت دولت او درباره بازگشایی مسیرهای تدارکاتی با مقامات آمریکایی گفتگو می کند. او پس از نیمروز سه شنبه در جلسه ای با رهبران لشکری و کشوری شرکت کرد و با آنها به تبادل نظر پرداخت.
اجلاس هفته آینده ناتو در شیکاگو بر تعهد جامعه بین المللی به آینده افغانستان، که انتظار می رود پاکستان نقشی مهم در آن بازی کند، متمرکز خواهد بود. تا زمان مذاکره برای بازگشایی مسیرها، روشن نبود که آیا پاکستان در کنفرانس شرکت خواهد کرد یانه.
XS
SM
MD
LG