لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

تاکید آمریکا، افغانستان و پاکستان بر مذاکرات با طالبان


تاکید آمریکا، افغانستان و پاکستان بر مذاکرات با طالبان
تاکید آمریکا، افغانستان و پاکستان بر مذاکرات با طالبان

مقامات افغانستان، پاکستان و آمریکا در کوشش برای یافتن یک راه سیاسی جهت پایان دادن به بیش از ده سال جنگ در افغانستان، بر آغاز دوباره مذاکرات با طالبان تاکید می گذارند.

مارک گروسمن نماینده ویژه آمریکا در پاکستان و افغانستان روز جمعه در اسلام آباد با جاوید لودین، معاون وزارت امور خارجه افغانستان و جلیل عباس جیلانی، معاون اداری وزارت امور خارجه پاکستان ملاقات کرد.

هر سه مقام به خبرنگاران گفتند آنها راههای امن برای عبور رهبران طالبان که مایل به شرکت در مذاکرات صلح هستند، مورد بررسی قرار خواهند داد. عقیده بر این است که رهبران طالبان در پاکستان بسر می برند.

گروسمن گفت «هدف مشترک این است که در برای افغانها باز شود تا با افغانهای دیگر بنشینند و درباره آینده کشور بحث کنند». او همچنین تاکید کرد که شورشیان طالبان باید آماده باشند با القاعده قطع رابطه کنند، سلاحهایشان را زمین بگذارند و به قانون اساسی افغانستان گردن نهند.

ماه پیش، طالبان افغان اعلام کرد مذاکرات صلح با آمریکا را متوقف می سازد تا آمریکاییان موضع خود را در مسائلی، از جمله معاوضه زندانیان روشن کنند. گزارشها حاکی از آغاز مذاکرات مقدماتی آمریکا با گروه شورشی در قطر است. طالبان گفته است در مذاکراتی که دولت افغانستان را شامل شود شرکت نخواهد کرد.

روز پنجشنبه، گروسمن نماینده ویژه آمریکا گفت او مذاکرات دو جانبه با وزیر امور خارجه و دیگر مقامات افغانستان انجام داد و خواست خطوط ارتباطی بین دو کشور دوباره گشوده شود.

XS
SM
MD
LG