لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

کلینتون خواستار اقدامات بيشتر پاکستان علیه تروریسم شد


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید پاکستان باید برای نبرد با تروریسم بیشتر کار کند، و ایالات متحده متعهد است بسراغ گروه های تروریستی مستقر در پاکستان که آمریکا، افغانستان و متحدان آنها را تهدید می کنند، برود.

کلینتون روز سه شنبه پس از گفت و گو با کریشنا همتای هندی خود در دهلی نو به خبرنگاران گفت آمریکا و هند با «تراژدی های تروریسم» در خاک خود آشنا هستند. او همچنین گفت تروریست ها در پاکستان ۳۰ هزار تن را کشته اند، و پاکستان نیاز دارد مسلم سازد که تروریست ها از سرزمین آن بعنوان سکوهایی برای حمله به نقاط دیگر استفاده نکنند.

کلینتون روز دوشنبه در کلکته گفت پاکستان به درخواست های آمریکا و هند برای دستگیری یا محاکمه حافظ محمد سعید تروریست پاکستانی توجه نکرده است. او متهم است که در حمله تروریستی ۲۰۰۸ در مومبای که ۱۶۶ کشته برجا گذاشت نقشی عمده بازی کرد.

روز سه شنبه، کلینتون گفت آمریکا و هند نیاز دارند همکاری امنیتی خود را گسترش دهند، و هر دو کشور در هدف بازداشتن ایران از دست یابی به اسلحه اتمی مشترک هستند. او همچنین از هند بدلیل گام هایی که پالایشگاه های آن برای کاهش واردت نفت از ایران برداشته اند سپاسگزاری کرد.

کلینتون اظهار داشت ایران بدون فشارهای بی امان بین المللی به میز مذاکره بازنخواهد گشت، و اگر قرار است در حل صلحجویانه مساله اتمی پیشرفتی صورت گیرد، فشار باید ادامه پیدا کند.

وزیر امور خارجه هند گفت ایران بعنوان یک عضو پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی حقوقی دارد، اما باید به تعهدات خود براساس پیمان عمل کند.

کلینتون و کریشنا همچنین در باره مسایل اقتصادی، از جمله پیشرفت در معامله همکاری اتمی غیر نظامی، در حالی که دو کشور برای شرکت در مجمع استراتژیک آمریکا و هند در واشنگتن در ماه آینده آماده می شوند، بحث کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت انتظار می رود میزان دادوستد بین دو کشور امسال از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رود، و افزود آنها باید برای بوجود آوردن یکی از بزرگترین مناسبات تجارتی جهان کار کنند.

XS
SM
MD
LG