لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

پاکستان خواهان افزایش تعرفه عبور تدارکات ناتو شد


مقامات پاکستان می گویند درخواست اسلام آباد برای افزایش تعرفه تدارکات ارسالی ناتو به افغانستان، از مذاکره درباره بازگشایی مسیرهای تدارکاتی جلوگیری نمی کند.

حنا ربانی کهر وزیر امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت این نظر که پاکستان بر سر قیمت چانه می زند درست نیست و باید هرچه زودتر اصلاح شود.

پاکستان مسیرهای تدارکاتی ناتو را در ماه نوامبر در پی حمله هوایی امریکا در نزدیکی مرز افغانستان که در آن ۲۴ سرباز پاکستانی کشته شدند بست. پیش از آن، به گفته مقامات امریکایی، ناتو به طور متوسط ۲۵۰ دلار بابت حق عبور هر کانتینر پرداخت می کرد، اما از آن زمان دولت پاکستان درخواست کرده است این مبلغ ۱۰ برابر شود و می گوید قیمت های جدید برای جبران زیان هایی است که در اثر عبور کامیون ها به جاده ها وارد می شود. دو کشور تاکنون نتوانسته اند در مورد تعرفه های جدید به توافق برسند.

امریکا همچنین حاضر نشده است درخواست های پاکستان را برای عذرخواهی از حملات هوایی و متوقف ساختن حملات هواپیماهای بدون سرنشین قبول کند. واشنگتن این هواپیماها را یکی از کارسازترین ابزار برای هدف گرفتن ستیزه گران مرتبط با القاعده و طالبان در منطقه نیمه خود مختار شمال غربی پاکستان می داند.

پیشتر در روز چهارشنبه، در جدید ترین حمله پهپادها ۴ شبه نظامی مظنون در نزدیکی مرز افغانستان کشته شدند.


علیرغم بن بست، کامرون مونتر سفیر امریکا در پاکستان روز چهارشنبه گفت دو کشور هنوز روی مساله کار می کنند و به باور او هر دو مشتاق به حل مساله هستند.
XS
SM
MD
LG