لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

احضار سفیر سابق پاکستان در امریکا به دادگاه


دادگاه پاکستان روز سه شنبه حکم داد که حسین حقانی می خواست خود را «به امریکاییان وابسته سازد» و مرتکب عدم وفاداری به کشور شده، و از او خواست ظرف دو هفته برای پاسخگویی در دادگاه حاضر شود.

دیوانعالی پاکستان می گوید سفیر سابق این کشور در امریکا بدون تردید نویسنده یادداشتی است که از ایالات متحده برای مهار ارتش کمک خواسته است.

یک کمیسیون قضایی که توسط دیوانعالی تشکیل شده، یافته های بیش از شش ماه تحقیق خود را در این زمینه منتشر کرده است. در این گزارش آمده حقانی می خواست سرپرستی یک تیم امنیت ملی غیر نظامی را که با کمک امریکا تشکیل شود بر عهده بگیرد. وی در یادداشت خود امنیت زرادخانه اتمی کشور را زیر سئوال برده و گفته است آژانس اطلاعات نظامی پاکستان با طالبان ارتباط دارد.

حقانی در ماه ژانویه به کمیسیون گفت او «هیچ نقشی درتهیه، نوشتن یا تحویل یادداشت» به دریاسالار مایک مولن، رییس وقت ستاد مشترک ارتش امریکا نداشته است.

سفیر سابق پاکستان همچنین روز سه شنبه در یادداشتی در توئیتر گفت یافته های کمیسیون «سیاسی است، نه قانونی». حقانی گفت وکلایش آنچه را «رسیدگی های یک جانبه» نامید به چالش خواهند گرفت.

در رویدادی دیگر در روز سه شنبه، پلیس پاکستان گفت یک بمب انداز انتحاری خود رو یک فرمانده شبه نظامی ضد طالبان را در نزدیکی شهر پیشاور هدف گرفت، دو تن از محافظان او را کشت و دو تن دیگر را مجروح کرد.
XS
SM
MD
LG