لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

در حمله طالبان به پایگاه نظامی در پاکستان ۲۹ تن کشته شدند


در اثر حمله گروهی از پیکارجویان طالبان در روز جمعه به یک پایگاه نظامی در پاکستان در حومه شهر پیشاور، ۲۹ تن از جمله ۱۶ نفر از نمازگزاران حاضر در مسجد داخل پایگاه، کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی، در آنچه مرگبارترین حمله طالبان به تاسیسات نظامی در تاریخ پاکستان تلقی شده است، مهاجمان که یونیفورم های شبه نظامی به تن داشتند،در نزدیکی ورودی پایگاه از خودروهای خود پیاده شدند و سپس با استفاده از راکت انداز دستی، نارنجک و آتش مسلسل وارد ساختمان شدند.

یک مقام نظامی پاکستان، که ادعا کرده است این حمله در افغانستان طرح شده،گفت ۲۲ نفر از کشته شدگان در نیروی هوایی پاکستان خدمت می کردند، همچنین ۴ غیرنظامی و ۳ نفر از سربازانی که به حمله پاسخ دادند نیز در میان قربانیان هستند.

به گفت این مقام نظامی، یک نیروی واکنش سریع ظرف ۱۰ دقیقه خود را به محل رساند و مهاجمان در نقاطی که وارد پایگاه شده بودند مهار شدند؛ با این حال توانستند وارد مسجد داخل پایگاه شوند و ۱۶ تن از کسانی که در حال نماز بودند را کشتند.

این حمله موجب درگیری چند ساعته در پایگاه نظامی شد و نیروهای پاکستانی گفته اند ۱۳ مهاجم را کشته اند. با این حال تعداد کل مهاجمان در این گزارش مشخص نشده است.

به گزارش رویترز پس از آن که مقام نظامی پاکستان ادعا کرد که رهگیری ارتباطات نشان داده است که مهاجمان از افغانستان هدایت می شدند، مناسبات بین اسلام آباد و کابل که هم اکنون نیز متشنج است ، ممکن است بدتر شود.

به گفته او، کسی نمی تواند بگوید که دولت افغانستان در آن دست داشت، اما واقعیت این است که در آنجا ساخته و پرداخته شد.

طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفته و ویدیوئی را منتشر کرده که در آن ملا عمر منصور، همان فرماندهی که مسئولیت کشتار یک مدرسه در پیشاور را پذیرفت، دیده می شود.

XS
SM
MD
LG