لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

هیئت بلندپایه افغانستان باهدف احیای مذاکرات صلح با طالبان وارد پاکستان شد


عکس آرشیوی از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان
عکس آرشیوی از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

یک هیئت بلندپایه افغانستان برای بحث درباره احیای مذاکرات صلح با طالبان روز پنحشنبه وارد پاکستان شد.

این سفر یک روزه پس از آن صورت می‌گیرد که اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در سخنانی ادعا کرد که پاکستان در موج حملات ویران کننده هفته گذشته طالبان در کابل، دست داشته است.

مقامات پاکستان ابراز امیدواری کرده‌اند سفر هیئت مقامات افغان به آن کشور، بتواند به از سرگرفته شدن مذاکرات صلح بین کابل و گروه طالبان، با میانجیگری اسلام آباد، کمک کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی وزارت خارچه پاکستان، هیئت افغان به سرپرستی صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، پس از ورود به اسلام آباد با نواز شریف نخست وزیر پاکستان ملاقات کرد.

سخنگوی اشرف غنی به جرئیات این دیدار اشاره نکرد، اما گفت دولت افغانستان می‌خواهد پاکستان علیه گروه‌هایی که به مردم افغانستان اعلان جنگ داده‌اند، وارد عمل شود.

آقای غنی پیشتر پاکستان را متهم کرده است که اردوگاه‌های آموزش عملیات انتحاری و کارگاه‌های بمب‌سازی تروریست‌ها در خاک خود را نادیده می‌گیرد.

پاکستان، که حمایت از طالبان را رد می‌کند، به خانواده های قربانیان حملات در کابل تسلیت گفته و بر تعهد خود به حفظ مناسبات خوب با افغانستان تاکید کرده است.

سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی و امنیت ملی نیز ابراز امیدواری کرده است که سفر هیئت بلندپایه افغان به پاکستان به رفع سوء تفاهم‌های بین دو کشور کمک کند.

XS
SM
MD
LG