لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

سفر یک هیئت بلندپایه افغانستان به پاکستان


صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان
صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان

مقامات افغانستان می‌گویند یک هیئت بلندپایه به سرپرستی صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه روز پنجشنبه به اسلام‌آباد می‌رود و قصد دارد از دولت پاکستان بخواهد پایگاه‌های پیکارجویان ضد افغانستان در آنجا را منهدم کند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز چهارشنبه به صدای آمریکا گفت کفیل وزارت دفاع و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ربانی را در به گفته او «بحث‌های جامع با همتایان پاکستانی‌شان» همراهی خواهند کرد.

او گفت آنها از پاکستان خواهند خواست علیه گروه‌هایی که در داخل پاکستان جمع می‌شوند و به مردم افغانستان اعلان جنگ می‌دهند، وارد عمل شود.

اشرف غنی رئیس جمهوری گفته است برخی از حملات در کابل در هفته گذشته توسط گروه‌های تروریستی در پاکستان طراحی و برنامه‌ریزی شده بود. او می‌گوید کارگاه‌های بمب‌سازی و اردوگاه‌های آموزشی در خاک پاکستان به اعزام «مزدور» برای کشتن افغان‌ها ادامه می‌دهند.

اشرف غنی تاکید کرد افغانستان به صلح امیدوار است اما پیام جنگ از همسایه خود دریافت می‌کند. گفته می‌شود رهبران و فرماندهان طالبان در پاکستان پناه گرفته‌اند.

اسلام‌آباد اتهامات غنی را تکذیب کرده است و می‌گوید می‌خواهد با کابل برای برخورد با تروریسم و پیشبرد صلح و آشتی در افغانستان کار کند.

XS
SM
MD
LG