لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

انفجار در پیشاور ۳۷ کشته برجای گذاشت


انفجار بزرگی در پیشاور پاکستان دست کم ۳۷ نفر، از جمله زنان و کودکان را کشت و بیش از ۷۵ نفر را مجروح کرد. این سومین بمب گذاری مرگبار در پیشاور است که روی هم بیش از ۱۴۰ نفر را به کشتن داده اند.

مقامات پاکستانی می گویند انفجار بمب در روز یکشنبه در ساعات پر رفت و آمد صبح در بازار قدیمی «قصه خوانی»‌رخ داد و خرابی های زیادی به بار آورد.

شاهدان می گویند شعله های آتش تا مغازه ها و اتومبیل های مجاور نیز کشیده شد.

صاحبزاده انیس، کمیسر پیشاور به صدای آمریکا گفت برخی از مجروحان در وضع وخیم هستند. او گفت «تروریست ها» اتومبیل را پر از ماده انفجاری کرده بودند:‌‌ «طبق تحقیقات اولیه، ۲۰۰ کیلوگرم ماده انفجاری در اتومبیل بود. انفجار در نزدیکی یک ایستگاه پلیس بود اما هنوز مشخص نشده که هدف مقر پلیس بود یا غیرنظامیان. »

انفجار روز یکشنبه از محل کلیسایی که یکشنبه گذشته هدف بمب گذاری های دوقلو قرار گرفت فاصله زیادی ندارد. انفجارهای کلیسا ۸۵ تن از اقلیت مسیحی پاکستان را کشت که نیمی از آنان زنان و کودکان بودند.

کلیسای پیشاور مورد تعمیر قرار گرفته و روز یکشنبه که مراسم دعا برای قربانیان هفته گذشته در آن برگزار می شد تمهیدات امنیتی سنگینی بر آن حاکم بود.

روز جمعه نیز انفجار بمب در یک اتوبوس شلوغ که سرویس ایاب و ذهاب کارمندان دولت بود در نزدیکی پیشاور منفجر شد. در آن انفجار ۱۹ نفر کشته و ده ها تن مجروح شدند. مقامات، طالبان را مسئول «حملات تروریستی» در پاکستان می دانند.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان وعده داده که اسلامگرایان تندرو ر ا در مذاکرات صلح شریک کند تا بتوان به خونریزی ها پایان داد اما بسیاری می گویند خشونت های اخیر ظاهرا فضای اندکی برای دولت آقای شریف برای پیشبرد مذاکره باقی گذاشته است.

نخست وزیر پاکستان انفجار روز یکشنبه در پیشاور را به شدت محکوم کرد. او در بیانیه ای گفت «کسانی که افراد بی گناه را می کشند بویی از انسانیت و دینداری نبرده اند.»

XS
SM
MD
LG