لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۳

انفجار انتحاری در کلیسای پیشاور ۸۱ تن را کشت


شمار قربانیان انفجار انتحاری در کلیسایی در شمال غرب پاکستان از ۸۰ کشته گذشت. این انفجارها بیش از ۱۲۰ مجروح نیز برجای گذاشته است. این مرگبارترین حمله علیه اقلیت مسیحی پاکستان به شمار می رود.

پلیس پاکستان می گوید صدها نفر پس از دعا و نیایش صبحگاهی در حال خروج از کلیسای مرکز پیشاور بودند که دو مهاجم انتحاری، یکی پس از دیگری بمب های همراهشان را در میان آنان منفجر کردند.

گفته می شود که انفجارها بلافاصله افراد فراوانی را به کشتن داد. شاهدان عینی می گویند بقایای اجساد افراد همه جای کلیسا به چشم می خورد.

بازماندگان مقامات را مسئول می دانند و می گویند اقدامات امنیتی کافی به کلیسا ارائه ندادند.

امدادگران مجروحان را به بیمارستان منتقل کرده اند و پزشک ها می گویند که تلاش می کنند به مجروحان «بحرانی‌» رسیدگی کنند.

یکی از بازماندگان به خبرنگاران گفت که مسیحیان پاکستان به کسی آسیب نمی زنند و جامعه ای صلح طلب هستند با این حال هدف خشونت قرار می گیرند.

طالبان پاکستان، تاکنون بارها حملات مرگباری را علیه عبادتگاه ها و مساجد و همچنین علیه نیروهای امنیتی ترتیب داده اند و هزاران پاکستانی در سرتاسر این کشور را به کشتن داده اند.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان با محکوم کردن حمله اخیر گفت «تروریست ها دین و مذهبی ندارند و حمله به مردم بی گناه مغایر با آموزه های اسلامی و مذاهب دیگر است.»

دولت نواز شریف تلاش می کند که با شبه نظامیان طالبان پاکستان وارد قرارداد صلح شود تا خشونت ها در کشور را پایان دهد.

این سیاست مورد مناقشه است و مخالفان مذاکره صلح با شبه نظامیان، آن را یک اشتباه می دانند.

شبه نظامیان طالبان با استقبال از طرح مذاکرات صلح، خواستار آزادی زندانیانشان و خروج سربازان از منطقه قبیله ای شمال غرب پاکستان شده اند.

XS
SM
MD
LG