لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۹

قتل ژنرال پاکستانی تهدید علیه مذاکرات صلح


طالبان پاکستان مسئولیت انفجار کنار جاده ای در یک منطقه دورافتاده را که منجر به کشته شدن یک فرمانده ارتش و دو نظامی دیگر شد را برعهده گرفت. منتقدان این حمله را ضربه ای به اقدامات دولت با هدف مذاکرات صلح با شبه نظامیان اسلامگرا قلمداد می کنند.

مقامات ارتش می گویند ژنرال صنع الله نیازی، روز یکشنبه از بازدید یکی از پست ها در نزدیکی مرز افغانستان در راه بازگشت به مقر نظامی منطقه ای بود که انفجار اتومبیل او را به آتش کشید.

خشونت های شبه نظامیان بارها نیروهای امنیتی را در منطقه شمال غربی پاکستان هدف قرار داده است اما کشتن ژنرال های ارشد مسئله ای نادر است.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان گفت «چنین اقدامات مذبوحانه» به اراده نیروهای مسلح لطمه نمی زند و ارتش «برای حفاظت از کشور در مقابل تروریست ها فداکاری های بسیار کرده است.»

همزمان یک سخنگوی گروه «تحریک طالبان» مسئولیت بمبگذاری ها را برعهده گرفته است.

خشونت های اخیر تنها چند روز پس از آن است که دولت آقای شریف کنفرانسی را با حضور طرف های سیاسی عمده و با هدف رود به مذاکرات صلح با طالبان سازماندهی کرد. صاحبنظران به این مذاکرات صلح چندان اطمینان ندارند و می گویند تلاش های قبلی ناکام مانده و به شبه نظامیان فرصت داده تا سازماندهی خود را تقویت کنند و به فعالیت های ضددولتی خود ادامه دهند.

حملات و خشونت های شبه نظامیان طالبان تاکنون هزاران پاکستانی را به کشتن داده است.

XS
SM
MD
LG