لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۴

نیروهای پاکستان کنترل فرودگاه کراچی را در دست گرفتند


دود ناشی از درگیری نیروهای دولتی پاکستان با مهاجمان در فرودگاه «جناح» در کراچی پاکستان – ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
دود ناشی از درگیری نیروهای دولتی پاکستان با مهاجمان در فرودگاه «جناح» در کراچی پاکستان – ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
نیروهای دولتی پاکستان پاکستان بامداد روز دوشنبه موفق شدند با سرکوب مهاجمان مسلح طالبان، کنترل پر رفت و آمدترین فرودگاه آن کشور در شهر کراچی را در دست بگيرند.

شب گذشته، شبه نظاميان طالبان پاکستانی در لباس مأموران فرودگاه به يکی از پايانه های قديمی فرودگاه بين المللی «جناح» حمله کردند و درپی آن نیروهای امنیتی به مقابله با آنها پرداختند که بر اساس آخرين گزارش ها، دست کم ۲۸ نفر از جمله ۱۰ عضو طالبان کشته شدند.

ژنرال رضوان اختر فرمانده نیروهای امنیتی استان سند در پاکستان گفت «عمليات از ساعت ۱۱ و نيم شب گذشته (به وقت محلی) آغاز و ساعت ۴ و نيم صبح تمام شد. در اين عمليات مشترک نيروهای امنيتی فرودگاه، رنجرها و پليس سند، و نيروهای زبده ارتش شرکت داشتند. »

ساکنان محلی می گويند، گهگاه در ميان تيراندازی ها، صدای انفجاری شديدی به گوش می رسيد.

یکی از ساکنان محلی می گوید «از طرف فرودگاه صدای بلندی شنيده می شد. من بلافاصله به خانواده ام اطلاع دادم که انگار یک اتفاقی افتاده، يک آتش سوزی کوچک هم در اطراف فرودگاه ديده می شد. اما شعله هایش آنقدر بلند بود که فکر کرديم بين هند و پاکستان جنگ شده است.»

طالبان مسئوليت اين حمله را بر عهده گرفت و اعلام کرد به تلافی مرگ حکيم الله محسود، رهبر طالبان در ماه نوامبر گذشته دست به اين عمليات زده است. بنابر گزارش ها هر ۱۰ مهاجم کشته شده اند، البته گفته می شود سه نفر از آنها خود را منفجر کردند.

مقام های فرودگاه بين المللی جناح می گويند، عمليات پاکسازی فرودگاه آغاز شده و برنامه پروازها بزودی از سر گرفته خواهد شد.

تحليلگران می گويند، اين حمله، چشم انداز از سرگيری مذاکرات صلح ميان دولت نواز شريف، نخست وزير پاکستان و طالبان را از بين خواهد برد. اين مذاکرات از زمان کشته شدن رهبر طالبان، و شکست آتش بس متوقف شده است.

نواز شريف سال گذشته قول داد تا آخر امسال از طريق مذاکره با طالبان به خشونت های آنها پايان دهد.
XS
SM
MD
LG