لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

حمله مهاجمان به فرودگاه کراچی ۲۸ کشته برجای گذاشت


یک سرباز پاکستانی در فرودگاه جناح کراچی
یک سرباز پاکستانی در فرودگاه جناح کراچی
درگیری نیروهای ویژه ارتش پاکستان با مهاجمان مسلحی که به یک ترمینال فرودگاه اصلی کراچی حمله کردند به کشته شدن دست کم ۲۸ نفر انجامید. از این ترمینال شخصیت ها و مقامات ویژه استفاده می کنند.

مقامات می گویند همه ۱۰ مهاجم یا توسط نیروهای دولتی و یا با انفجار خود کشته شدند. چندین نیروی امنیتی و ۴ مامور فرودگاه نیز کشته شدند.

ارتش پاکستان بامداد دوشنبه گفت فرودگاه کراچی امن شده است. اما گزارش شده است که ارتش دوباره عملیاتی را در فرودگاه آغاز کرده و صدای تیراندازی شنیده شده است.

طالبان که اخیرا گفتگوهای صلحش با دولت پاکستان شکست خورد، مسوولیت حمله را برعهده گرفته است.

مسوولان می گویند همه مسافران به محل امنی برده شدند و تمامی پرواز های ورودی و خروجی فرودگاه متوقف شد. صدای انفجار و تیراندازی روز دوشنبه نیز شنیده می شد. حمله اواخر روز یکشنبه آغاز شد.

مهاجمان با استفاده از نارنجک و پرتاب کننده راکت سعی کردند راه خود را به داخل فرودگاه جناح باز کنند. نیروهای امنیتی می گویند برخی از مهاجمان لباس های شبیه به یونیفورم های ماموران امنیتی فرودگاه به تن داشتند. گزارش شده آنها به خود مواد انفجاری بسته بودند.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان حمله را محکوم کرده است. مقامات پاکستانی «تروریست ها» را مسوول دانسته اند که به گفته آنها ماموریتشان «بکشید و کشته شوید» بوده است.

چند ساعت پیش از حمله به فرودگاه کراچی حمله افراد ناشناس به اتوبوس های زائران شیعه در تفتان پاکستان، دست کم ۲۳ کشته بر جای گذاشت. گمان می رود مهاجمان شبه نظامیان سنی افراطی بوده اند.

اتوبوس های حامل زائران پاکستانی که در حال بازگشت از اماکن زیارتی ایران بودند یکشنبه شب گذشته در منطقه «تفتان» پاکستان در نزدیکی مرز ایران بوسیله مسلسل و انفجار انتحاری نارنجک مورد حمله قرار گرفتند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از «اکبر دورانی»، یکی از مقامات استان استان بلوچستان پاکستان، خبر از مرگ ۲۳ نفر شامل زائران و نیروهای امنیتی داده است. به نوشته این خبرگزاری هفت نفر نیز در این حمله زخمی شده اند. زخمی ها برای مداوا به ایران و کویته مرکز استان بلوچستان پاکستان منتقل شده اند.

حمله هنگامی رخ داد که اتوبوس های حامل زائران در بازگشت از ایران، در منطقه تفتان بلوچستان در مقابل رستوران توقف کرد. در این حمله یکی از چهار مهاجم انتحاری پیش از ورود به رستوران ضرب گلوله ماموران کشته شد، اما سه مهاجم دیگر موفق شدند وارد یکی از رستورانها شده و نارجک های همراه خود را منفجر کنند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.
XS
SM
MD
LG