لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۰

درگیری پاکستان و طالبان به خاک افغانستان کشید


دامنه درگیری های ارتش پاکستان با شبه نظامیان طالبان به خارج از مرزهای شمال غربی پاکستان و درون افغانستان کشید.

منابع ارتش پاکستان می گویند نیروهای ارتش صبح روز شنبه در پاسخ به یک حمله عمده شبه نظامیان، ۱۶ تروریست را کشتند. یک سرباز ارتش نیز در حمله ارتش کشته و چند تن مجروح شدند.

منابع خبری می گویند در حمله عمده بامداد شنبه، ۱۵۰ الی ۲۰۰ شبه نظامی طالبان از ولایت کنر افغانستان به سوی مرز حرکت کردند و به گروهی از نظامیان پاکستانی در پست های مرزی شمال غرب آن کشور در استان باجور حمله ور شدند.

باجور در امتداد مرزی ولایت کنر افغانستان واقع شده است.

منابع نظامی پاکستانی گفتند در ادامه درگیری هلیکوپترهای پاکستان نیز وارد کار شدند.

همزمان، شجاع الملک جلاله، فرماندار ولایت کنر گفت که خودروهای رزمی وارد خاک افغانستان شدند. او گفت چهار غیرنظامی در تبادل آتش جان باختند و ده نفر دیگر مجروح شدند.

پاکستان درباره این که آیا نیروهایش از مرز عبور کرده اند یا نه اظهار نظر نکرده است. شبه نظامیان طالبان پاکستان اغلب در افغانستان مخفی می شوند.

حملات میان مرزی منجر به افزایش چشمگیر تنش میان دو کشور همسایه افغانستان و پاکستان شده و بحث های داغی را در جلسه روز شنبه پارلمان افغانستان در کابل برانگیخت.

ژنرال بسم الله خان محمدی، وزیر دفاع افغانستان به نمایندگان مجلس آن کشور گفت ارتش آماده تلافی است اما بدون دستور دولت غیرنظامی کشور، دست به هیچ اقدامی نخواهد زد.

آقای محمدی گفت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای گرفتن جزئیات درباره حمله هلیکوپترها با او تلفنی صحبت کرد.

ژنرال محمدی می گوید بدون شک دیشب طالبان به پست های نظامی پاکستان حمله کرد. او گفت طرف درگیری ارتش پاکستان، طالبان پاکستان بود.

به دلیل دورافتاده بودن محل درگیری، اظهارات هیچ یک از طرفین به طور مستقل تایید نشده است.

وزیر دفاع افغانستان گفت آقای کرزی به ارتش آن کشور دستور داده در صورت ادامه حملات در داخل مرز افغانستان، برای اقدام تلافی جویانه آماده باشد.

روز چهارشنبه، کابل سفیر پاکستان در افغانستان را فراخواند تا نارضایتی شدید کابل از راکت پرانی و آتش باری از داخل پاکستان به افغانستان را ابراز کند.

اسلام آباد شلیک راکت به سوی مناطق غیرنظامی افغان را رد کرد و گفت نیروهایش تنها به مواضعی که محل حمله به نیروهای پاکستان است را هدف قرار می دهد.

در رویدادی جداگانه حدود ۱۲ غیرنظامی افغان بر اثر انفجارهای دوگانه بمب های کنار جاده ای در ولایت مرکزی غزنی جان باختند.
XS
SM
MD
LG